Santillana del Mar
Święte miasto trzech kłamstw

Gra słów jest tylko pozorem, bo tak naprawdę nazwa miejscowości pochodzi od imienia świętej Juliany, której relikwie złożono w tutejszej romańskiej kolegiacie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Małgorzata Raczkowska
Santillana del Mar. Święte miasto trzech kłamstw
Do kształtnej, choć przysadzistej romańskiej kolegiaty prowadzi przechodząca w trójkątny ryneczek główna ulica miasta, wzdłuż której już od sześciu stuleci stoją te same domy.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na temat Santillana del Mar krąży żart, że miasteczko, wbrew nazwie, nie jest ani święte (santa), ani płaskie (llana) ani nie leży nad morzem (del mar). A tak należałoby ponoć przetłumaczyć jego nazwę.

Gra słów jednak jest tylko pozorem, bo tak naprawdę nazwa miejscowości pochodzi od imienia świętej Juliany, której relikwie złożono w tutejszej romańskiej kolegiacie. A że przez wieki coraz to inaczej wymawiano nazwę, żart znalazł uzasadnienie.

Do kształtnej, choć przysadzistej romańskiej kolegiaty prowadzi przechodząca w trójkątny ryneczek główna ulica miasta, wzdłuż której już od sześciu stuleci stoją te same domy. Mroczne patia chronią ich mieszkańców przed ciekawością gawiedzi i przed słońcem w upalne dni. Kartusze herbowe na ścianach przypominają o świetności rodów. Poza sezonem, gdy nie ma wielu turystów, miasteczko sprawia wrażenie sennego: starsi ludzie spędzają czas na ławeczkach, wiele się nie dzieje. W sezonie główną ulicą płynie pieszy tłum: samochód trzeba zostawić poza obrębem starego miasta. Są tacy, którzy twierdzą, że to najpiękniejsze miasto nie tylko w Kantabrii, ale i w całej Hiszpanii. Bogaci Hiszpanie chętnie zjeżdżają tu na letnisko.

Romańską kolegiatę wybudowano w XII wieku. Potężna, trójnawowa budowla jest największym zabytkiem swego czasu na kantabryjskim wybrzeżu. Surowa z zewnątrz romańska bryła kryje we wnętrzu bogactwo romańskiej rzeźby: alegoryczne sceny odnoszą się do walki dobra ze złem, kapitele kolumn zdobią fantastyczne motywy zwierzęce i roślinne. Arkadowy dziedziniec łączy kolegiatę z zabudowaniami pobenedyktyńskiego klasztoru, który był przystankiem na drodze do Santiago da Compostela.

Warto wiedzieć

Święta Juliana żyła w III w. w Nikomedii (obecnie Izmit w Turcji). Jako jedyna w rodzinie przyjęła chrześcijaństwo. Wbrew woli ojca nie chciała wyjść za mąż za poganina. Wtedy jej ojciec wydał ją na tortury i sąd: została ścięta w 305 roku n.e. Jest przedstawiana jest w długiej szacie z diabłem w łańcuchach u stóp.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 29 stycznia 2010; Aktualizacja 6 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij