Nieśwież
Miejskie muzeum w starym ratuszu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zwiedzając Nieśwież koniecznie trzeba zobaczyć stojący pośrodku rynku Ratusz i znajdujące się w nim Muzeum Miejskie.
Budynek ten wzniesiono w XVI wieku, według niektórych źródeł w roku 1569. Tyle, że miejskie prawo magdeburskie nadał Nieświeżowi dopiero Stefan Batory w 1586 roku. Był on siedzibą burmistrza, posiadał salę obrad rady miejskiej, kancelarię, sąd, archiwum i skarbiec. W XIX w. gmach ten został przebudowany. Obecnie jego widoczną z daleka dominantą jest wysoka czworoboczna wieża przechodząca w górnej części w ośmioboczną. Pokrywa ją kopuła. Do ratusza z trzech stron przylegają dawne hale targowe. Wewnątrz mieści się ciekawe Muzeum Miejskie.
Można w nim obejrzeć m.in. makiety miasta i nieświeskiego zamku w przeszłości, stare dokumenty i ich kopie, postacie (manekiny) dawnych urzędników miejskich w strojach z epoki, replikę sztandaru 27 pułku ułanów im. Króla Stefana Batorego „Od ludności powiatu nieświeskiego” i datami: 8.VIII.1922, 8.VIII.1990, starą broń. Ponadto zabytkowe meble i piece kaflowe, pojedyncze kafle z polskimi orłami, obrazy, portrety, łańcuch burmistrza z medalionem – herbem Nieświeża nadanym miastu przez Stefana Batorego i nadal obwiązującym itp. Jednym z najbardziej szokujących eksponatów jest blaszana maska na twarz z lejkiem, przez który fałszerzom monet wlewano za karę do ust roztopiony metal.
Warto wiedzieć
W piwnicach ratusza mieści się, warta polecenia, gdyż z apetytem jadałem w niej smacznie już kilka razy, restauracja „Ratuszowa”. Też o stylowym wystroju wnętrz, a ponadto urozmaiconym jadłospisem.
Dodaj komentarz