Czortków
Mięsne jatki w Starym Ratuszu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Stary Ratusz w miasteczku Czortków (???????) na Podolu znajduje się w centrum miasta, przy rynku. Jest budowlą drewnianą, z kolumnowymi podcieniami i wieżą zegarową.
Obok niego, w odrębnym budynku, znajdują się również drewniane i również XIX-wieczne sukiennice. To budynek dwukondygnacyjny, z kolumnadą.
Mur pruski a zegar szwajcarski
Sam budynek ratusza zbudowano w XIX w, a w latach 1905-08 dobudowano mu wieżę. Jest ona szczególna, bo ? jak tu piszą ? fachwerkowa, czyli z muru pruskiego. To rzadkość na Podolu. Dlaczego zatem wykorzystano tę technikę? Prawdopodobnie jest to zasługą ówczesnego burmistrza, Ludwika Nossa. Studiował on w Szwajcarii i Danii farmakologię i tak się zachwycił tamtejszą architekturą, że nakazał wzorować się na niej przy przebudowie ratusza. Na wieży umieszczono czterotarczowy zegar wykonany w Szwajcarii, w Bernie, w firmie Aosta. Zaprojektował go słynny konstruktor czasomierzy, inżynier Frenkal Hottenshaften. Na iglicy wieży umieszczono wiatrowskaz w kształcie kogutka.
Świńskie łby i uszy
Stary Ratusz nie pełni już funkcji reprezentacyjno-administracyjnych. Zastąpił go położony w pewnej odległości, przy innym placu, Nowy Ratusz. Nowy magistrat w stylu konstruktywizmu wybudował w latach 1926?30, architekt Józef Kuncewski. Ma również wieżę z zegarem, ale jest murowany. Budynek Starego Ratusza i stojące obok sukiennice opanował drobny handel wszystkim i inne usługi. Ale największe moje zainteresowanie wzbudziły mięsne jatki. I choć u nas też istnieje sprzedaż mięs na targowiskach, to jednak płaty słoniny oraz świńskie łby i uszy leżące na ladach nadawały zjawisku nieco egzotyki. Sprzedawcy różnie reagowali na fotografowanie: jedni życzliwie uśmiechali się do aparatu, inni fotografować nie pozwalali. Nawet? świńskich uszu.
Łemkowskie centrum
Także w budynku Starego Ratusza, z wejściem od strony kościoła, znajduje się siedziba stowarzyszenia Łemków przesiedlonych tu w 1945 z terenów obecnej Polski. Jest tu łemkowska świetlica z kawiarnią. W korytarzu zwróciły moją uwagę tablica przybliżająca ważne dla tej społeczności postaci pochodzące z terenów pozostawionych za Sanem oraz gablotka ze zdjęciami poległych w obecnej wojnie.
Dodaj komentarz