Kluż
Na Piata Avram Iancu i w okolicy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Po zajęciu Transylwanii przez Rumunię w 1919 roku, kadra profesorska uciekła do Szegedu. Spora część wróciła jednak w 1940 roku. Pięć lat później działały obok siebie dwa uniwersytety: rumuński Babe i węgierski Bolyai. W 1950 roku połączono je dekretem państwowym. Dziś jego nazwa brzmi: Babe-Bolyai. Przed budynkiem stoją pomniki twórców Szkoły Siedmiogrodzkiej.
Kościół kalwiński i św. Jerzy
Idąc dalej tą ulicą z daleka widzimy węgierski kościół reformowany (kalwiński). Zbudowany na przełomie XV/XVI wieku, na polecenie króla Macieja Korwina. To największy gotycki kościół jednonawowy w południowo -wschodniej Europie. Kościół nie ma wieży, elementu charakterystycznego dla innych świątyń. W 1622 roku Gabriel Bethlen dał kościół reformatom. Kościół obecnie jest w remoncie. Po przeciwnej stronie wejścia stoi pomnik św. Jerzego z 1373 roku. Wykonali go najlepsi brązownicy europejscy, bracia Marcin i Jerzy z Klużu. Bracia pod tym przydomkiem przeszli do historii sztuki. Tworzyli wolno stojące pomniki na placach przed znaczącymi budowlami. Bliźniaczy pomnik św. Jerzego stoi na Hradczanach w Pradze.
Pozostałości miejskich murów
Za kościołem wznoszą się pozostałości ostatniego bastionu z obwarowań miejskich. Fortyfikacje te budowano przez pięćdziesiąt lat od 1405 roku, kiedy Kluż stał się wolnym miastem. W całej fortyfikacji było ponad dwadzieścia bram i baszt, a mury miały grubość trzech metrów. Tu zachowała się baszta o nazwie ?Basza Krawców? (Bethlen). Pod murami stoi sporych rozmiarów pomnik Baby Novaca. To hetman armii Michała Walecznego. Poległ w czasie walki obronnej pod murami.
Warto wiedzieć?
* Avram lancu to kontrowersyjna postać w dziejach Rumunii. Rumuni uważają go za bohatera narodowego, natomiast siedmiogrodzcy Węgrzy zwą go sługusem Austriaków i sprzedawczykiem. Urodził się w 1824 roku w wiosce, która teraz nosi jego imię. W Klużu zdobył wykształcenie prawnicze. Jako młody człowiek działał na rzecz Narodowego Odrodzenia Rumunów w Siedmiogrodzie. W 1848 roku zorganizował powstańcze oddziały rumuńskie, walczące o obiecane prawa narodowe. Omamiony obiecankami Habsburgów współpracował z nimi przeciwko węgierskim powstańcom. Kiedy powstanie upadło, rumuńskie oddziały były już niepotrzebne. Avram lancu został uwięziony przez Austriaków. Popadł w obłęd, został wypuszczony i do śmierci błąkał się po wioskach w rodzinnych górach.
* Wieś Avram lancu znana jest z tradycji pasterskich, bogatego folkloru i corocznego ?jarmarku dziewcząt?. ?Jarmark? ten zwany Tärgul de fete organizowany jest w niedzielę najbliższą daty 20 lipca. Na płaskim zielonym szczycie Gäina rodzice wystawiają ?na sprzedaż? swoje córki gotowe do zamążpójścia. Kandydaci na mężów przechadzają się między pannami i wybierają. Starszyzna przygląda się kawalerom i ocenia czy można im oddać pannę. Temu wszystkiemu towarzyszy muzyka. Podobne tradycje są i w innych regionach Rumuni.
Dodaj komentarz