Debreczyn
Największe zbiory w kraju: Muzeum Déri
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Egipskie zbiory
Bezcenna kolekcja 400 dzieł sztuki ze starożytnego Egiptu Frigyesa Déri jest jedną z najpopularniejszych części Muzeum Déri. Nie bez powodu, ponieważ koncentruje się wokół dwóch kolorowych sarkofagów, z których jeden zawiera liczącą 3,4 tys. lat mumię. Tożsamości zmumifikowanej osoby nie udało się ustalić z całą pewnością, dlatego w 2012 roku poddano ją tomografii komputerowej w szpitalu Kenézy Gyula w Debreczynie i udowodniono, że był to mężczyzna. Egipska kolekcja znajduje się w dziale Mieszkańcy Gwiaździstego Nieba, gdzie odwiedzający mogą odkrywać archeologiczne znaleziska muzeum i formy kultu śmierci oraz przejść od Drzewa Życia w centrum sali do sfery niebieskiej w galerii, gdzie znajdą się w egipskiej komorze grobowej.
Muzealny GPS
Niedawno wprowadzony muzealny system GPS pomaga odkrywać wystawy Muzeum Déri w bardziej znaczący i ekscytujący sposób. Aplikacja może być używana ze smartfonem i słuchawkami i pozwala dowiedzieć się więcej o specjalnych obiektach muzeum. Ponadto grupy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mogą wziąć udział w tematycznych sesjach edukacji muzealnej, podczas których profesjonalni eksperci wykorzystują interaktywne metody, aby przybliżyć dzieciom świat muzeum.
Inne wystawy
Poza Muzeum Déri są w Debreczynie inne wystawy w pięknym zabytkowym budynku przy ulicy Péterfia 28. Dawny dom właściciela miasta, zbudowany w 1770 roku w stylu neoklasycystycznym z gankiem, mieści Muzeum Pamięci Ferenca Medgyessy i Dom Literatury, które można zwiedzać na podstawie biletu kupionego w Muzeum Déri. Od 1977 roku Muzeum Déri opiekuje się spuścizną Ferenca Medgyessy’ego, dwukrotnego laureata Nagrody Kossutha, którego bogaty dorobek prezentowany jest na wystawie w muzeum. W drugiej części budynku znajduje się stała wystawa literacka Muzeum Déri, która opowiada historię 500 lat poprzez różnorodne przedmioty – rękopisy, książki i relikty literackie – oraz interaktywne narzędzia. Dla miłośników literackich przygód przygotowano również grę detektywistyczną Miracle on Our Street, która łączy kulturę i rozrywkę w atmosferze escape roomów, przywołując świat debreczyńskiego pisarza Sándora Tasa.
Skarby placu Déri
Okazały neobarokowy budynek Muzeum Déri jest budowlą imponującą. Po wędrówce po muzeum warto spędzić trochę czasu w parku, gdzie na odwiedzających go czekają doznania kulturowe i wizualne. Przed muzeum można zobaczyć cztery alegoryczne rzeźby wspomnianego Ferenca Medgyessy. Każda z czterech rzeźb symbolizuje działalność muzealną, od lewej do prawej: archeologię, naukę, sztukę i etnografię. W parku znajdują się jeszcze trzy rzeźby tego artysty: dwie postacie kobiece – Tancerka i Wenus z Debreczyna – oraz siedzący posąg Zsigmonda Móricza, przyjaciela Medgyessy z dzieciństwa. Po drugiej stronie placu znajduje się pomnik Tivadara Debreczeny’ego zatytułowany Merengő, przed którym Verskert został otwarty w 2021 roku. Instalacja, oparta na powieści Magdy Szabó „Abigél”, daje mieszkańcom miasta możliwość wysyłania sobie nawzajem wiadomości poprzez wiersze. Być może najbardziej spektakularny skarb parku, imponujący dąb z łodygami, stoi na środku placu Déri. Dąb ponad 20 metrowej wysokości ma prawdopodobnie ponad 120 lat, ale jego dokładny wiek nie jest znany. Pewne jest, że zdobył nagrodę specjalną w konkursie Drzewo Roku 2020. Stała wystawa historii naturalnej Muzeum Déri oferuje wgląd w przeszłość i teraźniejszość Wielkiego Lasu, gdzie dąb jest ważnym gatunkiem drzew w bogatej faunie i florze.
Oprac. Cezary Rudziński
Dodaj komentarz