Warszawa
Niderlandy w dżungli

Ta plątanina pnączy i liści kryje jedną z nowocześniejszych ambasad w Warszawie. Jest ona dziełem holenderskiego architekta Ericka van Egeraata. Za "płotem-dżunglą" stoją dwa proste budynki z głębokimi loggiami.
Tagi:
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Wiktoria Głodowska
Warszawa. Niderlandy w dżungli
Architekt twierdzi, że w projekcie ambasady w Warszawie odwołał się do prac najbardziej znanego holenderskiego artysty w Polsce ? Tylmana z Gameren.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jedno z bardziej oryginalnych ogrodzeń w stolicy znajduje się przed ambasadą Niderlandów przy ul. Kawalerii ? płot kwitnie tam przez cały rok! Zielone sztachety są ozdobione metalowymi kwiatami (patynowany brąz) w kolorze… zieleni.

Ta plątanina pnączy i liści kryje jedną z nowocześniejszych ambasad w Warszawie. Jest ona dziełem holenderskiego architekta Ericka van Egeraata. Za „płotem-dżunglą” stoją dwa proste budynki z głębokimi loggiami. Rogi obu gmachów są podwójnie oszklone. Po lewej stronie jest ambasada, po prawej ? rezydencja. Pomiędzy nimi mieści się główne wejście do ogrodu. A w nim prawdziwa Holandia ? wijący się kanał i niewysoki murek (podobno właśnie stamtąd roztacza się fantastyczny widok na park pod Zamkiem Ujazdowskim).

Proste bryły obu budynków są wykończone rozmaitymi materiałami ? jest kolorowy kamień o zróżnicowanej fakturze, drewno, forniry, szkło, metal i surowy beton. Sufit w holu zdobią… zdjęcia ? 277 portretów obywateli Królestwa Niderlandów. Wszystkie fotografie mają odcień niebieski, aby nie dało się odróżnić koloru skóry. Autorem pracy jest Erwin Olaf.

Warto wiedzieć

Prace Ericka van Egeraata znają się m.in. w Pradze, Budapeszcie. Architekt twierdzi, że w projekcie ambasady w Warszawie odwołał się do prac najbardziej znanego holenderskiego artysty w Polsce ? Tylmana z Gameren (XVII w), budowniczego m.in. Pałacu Krasińskich czy kościoła Sakramentek na Nowym Mieście
Ambasadę otwarto 1 października 2004 roku.
W 2005 r budynek otrzymał pierwszą nagrodę w VI edycji konkursu Życie w architekturze w kategorii budynki użyteczności publicznej.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 22 października 2010; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij