Lipsk
Przetrwał wojnę, nie przetrwał NRD
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kościół uniwersytecki pw św. Pawła w Lipsku to dziś budowla ze szkła i stali, zarysem tylko przypominająca dawną gotycką świątynię. Mieści się w nim kaplica uniwersytecka, aula, organizowane są wystawy.
Kościół ten został zbudowany jako świątynia klasztoru dominikanów. Znajdował się w obrębie murów miejskich. Jego budowa trwała 10 lat, a konsekrowano go w 1240 roku.
Katolicy i protestanci
Kiedy papież Aleksander V w 1409 r. ustanowił w Lipsku Uniwersytet, drugą najstarszą, działająca do dziś uczelnię w Niemczech, kościół stał się uniwersyteckim. Sto lat później z okładem do Lipska dotarła reformacja. Na zamku Pleissenburg odbyła się słynna debata między Marcinem Lutrem a legatem papieskim Johannem von Eckiem, a z ambony kościoła św. Mikołaja Luter wygłaszał swe kazania. Miasto przeszło na protestantyzm w 1544 roku. Zakon sekularyzowano a należący do uniwersytetu kościół św. Pawła przekształcono rozbierając boczne ołtarze i likwidując kaplice. W 1545 r. Marcin Luter wyświęcił Paulinerkirche jako kościół protestancki. Z ciekawostek warto zaznaczyć, że w 1717 r. nowe organy zainaugurował Jan Sebastian Bach. Przez stulecia kościół był głównym miejscem pochówku zasłużonych profesorów uczelni, upamiętniani byli artystycznymi epitafiami.
Pod patronatem Karola Marksa
Kościół potem jeszcze rozbudowywano, przebudowywano według kolejnych aktualnych mód. Przetrwał II wojnę i alianckie naloty na Lipsk. Od 1946 gospodarowała w nim wspólnota katolicka. Do czasu. Zaczęło się od tego, że plac Augusta (II Mocnego) został przemianowany na Karl-Marx-Platz. Uniwersytet przyjął imię Karola Marksa w 1953 roku. Postanowiono w związku z tym nadać uczelni nowy, socjalistyczny kształt. Rozebrano wiele starych budynków, a w 1968 roku Biuro Polityczne KC SED pod przewodnictwem Waltera Ulbrichta zdecydowało o rozbiórce kościoła św. Pawła. Spowodowało to protesty licznych studentów i pracowników naukowych, ale skończyły się one aresztowaniami i represjami. W pośpiechu i bezładnie usunięto część wyposażenia kościoła, część jednak, w tym piękne epitafia, pozostały. Szabrownicy zerwali podłogę, splądrowali groby. 30 maja 1968 r. podłożono ładunki i wysadzono budowlę w powietrze. W miejscu kościoła zbudowano wejście do kompleksu z dużym reliefem przedstawiającym głowę nowego patrona w otoczeniu przedstawicieli ludu pracującego miast i wsi.
Ze szkła i stali
Po zjednoczeniu Niemiec pomysłów i dyskusji o rewitalizacji otoczenia placu (znów) Augusta było wiele. Ostatecznie w 2004 r. wygrał projekt holenderskiego architekta Ericka van Egeraata. 6 grudnia 2009 w nowym budynku odprawione zostało pierwsze nabożeństwo.
Warto wiedzieć
Kościół uniwersytecki pw św. Pawła określany bywa jako ?Unikirche? (kościół uniwersytecki) lub ?Paulinerkirche? (kościół św. Pawła).
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- o roku Lutra na stronach niemieckiej Centrali Turystyki (DZT)
- witryna poświęcona rocznicowym obchodom
Bardzo mi się ta nowoczesna konstrukcja podoba. Przed nią stoi replika gotyckiego kościoła w miniaturze. W NRD zdarzało się takie barbarzyństwo w stosunku do wielu zabytków
Kolejny dowód na to że komuna to barbarzyński ustrój.