Bartosze
Niemieccy żałnierze pochowani po latach
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gdy do Ełku będziemy wjeżdżać drogą krajową nr 16 od strony Orzysza, tuż przed miastem, po lewej stronie zobaczymy na wzgórzu drewniane krzyże.
Strzałka pokaże nam wjazd na spory parking przed cmentarnym murem. Po schodkach podejdziemy do bramki. Z napisu wyrytego w kamieniu dowiemy się, że to Deutscher Soldatenfriedhof Bartossen. Niemiecki cmentarz wojskowy w Bartoszach. Leżą tu żołnierze niemieccy, polegli w czasie II wojny światowej.
Jest ich już ponad siedem tysięcy
Ich ciała ekshumowano z rozrzuconych grobów polowych, jakie odnaleziono na terenie obecnych województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Nowy cmentarz urządzono obok dawnego, małego cmentarzyka kryjącego poległych w pierwszej wojnie. Odrestaurowany pomnik znajdziemy teraz na skraju ogromnego, pięciohektarowego terenu. Teren podzielony jest na kwatery, nazwane z niemiecka Block. Na granitowych kamieniach wyryto nazwiska oraz daty urodzin i śmierci spoczywających tu ludzi. Nie ma stopni wojskowych.
I będą przybywać nowi
W czasie drugiej wojny światowej na ziemiach obecnej Polski poległo prawie pół miliona niemieckich żołnierzy. Wielu z nich pochowano w mogiłach polowych, albo na wiejskich cmentarzach. Z biegiem lat groby popadły w zapomnienie, a czas zatarł fizyczne ich ślady. Tak być musiało, nikt nie dbał o poległych z wrogiej armii. Teraz to się zmienia.
Dodaj komentarz