Ojców
O paniach, które hodują pstrągi
Od niedawna w Ojcowskim Parku Narodowym jest jeszcze jedna atrakcja. Gospodarstwo Rybackie „Pstrąg Ojcowski”.
Jedyne gospodarstwo tego rodzaju na terenie któregokolwiek z europejskich parków narodowych. Obok działalności hodowlano – gastronomicznej zajmuje się odradzaniem i rozwojem tego gatunku pstrągów. Jego hodowla tu sięga lat 30. XX w., kiedy na gruntach księżnej Ludwiki Czartoryskiej powstała u wylotu Doliny Sąspowskiej pstrągarnia, w której było co najmniej 13 stawów. Działała ona również w latach II wojny światowej.
Po upaństwowieniu w 1945 r. przejęło ją Nadleśnictwo Ojców. W latach 1970-86 hodowlą pstrągów zajmowało się Zjednoczenie Przedsiębiorstw Rybackich w Krakowie, a następnie Ojcowski Park Narodowy. Zaprzestano jej w roku 1993. W 2014 roku nieużywane stawy przeznaczone do naturalizacji objęła w dzierżawę Magda Węgiel z córką Agnieszką Sendor. To one oprowadzają nas po swoim gospodarstwie i opowiadają jak odbudowuje się gatunek i hoduje ojcowskiego pstrąga potokowego w warunkach parku narodowego. Gospodarstwo dysponuje siedmioma stawami hodowlanymi z bieżącą wodą oraz dużym stawem rekreacyjnym „Beata” z częścią wypoczynkową i gastronomiczną.
Stawy ziemne z bogactwem owadów dostarczają pstrągom zbilansowanego pokarmu. Karmione są one również najlepszą dla nich paszą bez środków hormonalnych i antybiotyków. Narybek, w zależności od wieku i liczebności, przenoszony jest między stawami. Wykorzystywany jest w tym celu tradycyjny sprzęt: sieci i kasaki do odłowu ryb oraz drewniane szczypce. Ze względu na wymogi OPN i ze względów krajobrazowych odtworzono też naturalne mnichy drewniane. Przepływ wody przez stawy jest regulowany i nadzorowany.
Wysiłek dzierżawczyń stawów i Gospodarstwa Rybackiego „Pstrąg Ojcowski” oraz ich działalność na rzecz odrodzenia i zachowania gatunku pstrąga ojcowskiego zostały docenione także w świecie. W 2018 roku otrzymały one nagrodę Parlamentu Europejskiego „Najbardziej innowacyjna rolniczka Europy”. Wyróżnione zostały też kilkoma innymi prestiżowymi nagrodami krajowymi. Staw „Beata” jest w sezonie letnim popularnym miejscem relaksu i wypoczynku. A serwowane w restauracji nad nim pstrągi wędzone na gorąco, z dodatkami, to niebo w gębie.
Dodam, że to Gospodarstwo Rybackie szczyci się także Jurajskimi Certyfikatami Jakości w kategoriach: atrakcje turystyczne oraz produkty spożywcze i rzemieślnicze.
Znany jest pstrąg ojcowski .
W roku 2017 tu go mogłeś skosztować .