Mistra
Opuszczone miasto w górach Tajget

Za bramą są pozostałości budynku, który był siedzibą władcy. Po prawej ruiny dawnej kaplicy i cysterny. Za nimi stoi bardzo zniszczona wieża. Między tym wszystkim wędrują sobie sporych rozmiarów żółwie. Widok z samej góry zapiera dech…
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Mistra. Opuszczone miasto w górach Tajget
To miasto zrobiło na mnie wrażenie i pamiętam je do dziś. Te kościoły z czerwonymi dachami, te ruiny twierdzy na szczycie, te chodniki?
  • Mistra. Opuszczone miasto w górach Tajget
  • Mistra. Opuszczone miasto w górach Tajget
  • Mistra. Opuszczone miasto w górach Tajget
  • Mistra. Opuszczone miasto w górach Tajget
  • Mistra. Opuszczone miasto w górach Tajget
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kościół należący do Pana

Kościół Hodegetria (Afendikó) oznacza ?należący do Pana?. Kościół ten znany był z pięknych zdobień. Ściany zdobiły marmury i freski przedstawiające świętych mężów, męczenników i cuda Chrystusa. Znajduje się tu kaplica w której pochowany jest opat Pachomiusz i władca Mistry, Teodor I Paleolog. Idąc dalej w górę, dotrzemy do zespołu klasztornego Pandánassa ( Matki Boskiej Królowej Wszechświata ). Jest on jedynym na terenie Mistry w dalszym ciągu funkcjonującym. Zamieszkuje w nim kilka mniszek, które oddają się modlitwie i pracom hafciarskim. Z dziedzińca widać cele mniszek i wejście do kościoła. W przedsionku kościoła jest grób dostojnika Manuela Katzikisa, a jego wizerunek widnieje na murach. We wnętrzu znajdziemy interesujące freski ukazujące wjazd Chrystusa do Jerozolimy i Matkę Boską z medalionem na piersi.

Klasztor widoczny z każdej strony

Przechodząc do Górnego Miasta spotkamy budynek z XV wieku z ciekawym balkonem. Nazywany jest domem Frangopoulosa. Po sąsiedzku stoi znany klasztor Perivléptos. Tłumaczenie jego nazwy to ?widoczny z każdej strony?. Jego początki sięgają XIII wieku. Do wnętrza wchodzi się bramą z rzeźbami lwów flandryjskich i kwiatów lilii. Największą atrakcją tego kościoła są freski z XVI wieku. Przedstawiają one Chrystusa niosącego dziecko, Matkę Boską na majestacie, Wniebowstąpienie i wiele innych. W kopule jest wyobrażenie Chrystusa Pantokratora i Matki Boskiej w otoczeniu proroków i apostołów. Idąc dalej ścieżką wśród fortyfikacji, dochodzimy do małego kościółka Agia Christoforos. Za nim stoją ruiny domu Lascarisów. Była to rodzina patrycjuszowska, która wywodziła się od cesarzy bizantyjskich. Tu w okolicy jest fontanna Marmara.

Pałac Despoty

Dolne i Górne Miasto łączy Brama Monemwazyjska. Po jej przekroczeniu widać najważniejszy budynek tej części Mistry ? pałac Despotów. Składał się z dwóch skrzydeł. Był miejscem zamieszkania władcy, jego administracji i straży przybocznej. Tu przyjmowano gości i odbywały się narady. Z czasem Mistra była nazywana małym Konstantynopolem. Przed pałacem znajdują się ruiny tureckiego meczetu. Plac przed pałacem pełnił funkcję targowiska. W jego okolicy jest mały kościół Agia Nicolas i Agia Sophia. Ten drugi pełnił funkcję świątyni pałacowej. W czasach tureckich zamieniono go na meczet, a świadczą o tym pozostałości spiralnych schodów w dzwonnicy. We wnętrzu jest wykonana z wielobarwnego marmuru podłoga. Dobrze są zachowane freski przedstawiające narodziny Matki Boskiej oraz Chrystusa Pantokratora. Dalej dochodzimy do kościoła Agia Sophia. Tu też można zobaczyć wiele ciekawych fresków.

Ruiny frankońskiego zamku

Wychodząc z Górnego Miasta, wkraczamy na ścieżkę prowadzoną małymi serpentynami na szczyt do ruin zamku. Za życia Wilhelma II Villehardouina znajdowała się tu siedziba władcy i jego dworu. Zamek otaczały podwójne mury. By się do niego dostać, należało przejść przez bramę umocnioną wieżą. Za bramą po lewej stronie są pozostałości budynku, który był siedzibą władcy. Po prawej są ruiny dawnej kaplicy i cysterny. Za nimi stoi bardzo zniszczona wieża. Między tym wszystkim wędrują sobie sporych rozmiarów żółwie. Na samej górze są ładnie wykonane tablice edukacyjne. Widok z samej góry zapiera dech?

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij