Kraków
Pochowani w katakumbach Wawelu

Wśród królów spoczywają bohaterowie chowani w późniejszych czasach. Miejsce spoczynku znalazł tu książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko , Władysław Sikorski, marszałek Józef Piłsudski.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Kraków. Pochowani w katakumbach Wawelu
Katedra Wawelska to najdostojniejszy kościół w Polsce. Jest nekropolią królów, władców, wieszczów oraz krakowskich biskupów.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

I narodowi bohaterowie

Wśród królów spoczywają bohaterowie chowani w późniejszych czasach. Miejsce spoczynku znalazł tu książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko oraz generał Władysław Sikorski, którego prochy sprowadzono do Krakowa w 1993 roku. Spoczywały tu też prochy marszałka Józefa Piłsudskiego, ale zostały przeniesione pod Wieżę Srebrnych Dzwonów.

Romański zabytek

Krypta św. Leonarda usytuowana jest pod nawą główną i stanowi podziemny fragment drugiej katedry zwanej „hermanowską”. Jej wnętrze uznawane było za jedno z najpiękniejszych romańskich w Polsce, a zostało zbudowane w latach 1090-1117. Wnętrze wspiera się na ośmiu międzynawowych kolumnach z kostkowymi kapitelami. Na środku znajduje się odkryty w czasie prac archeologicznych  grób biskupa Maurusa zmarłego w 1118 roku. W 1946 roku swoją pierwszą mszę odprawił tu młody ksiądz Karol Wojtyła.

W mrokach wawelskich podziemi

Dalej idzie się przez słabo oświetlone krypty. Wąskie przejścia, załomy, odsłonięte fragmenty tysiącletnich murów. Tu śpią na wieki nasi władcy wraz z rodzinami. Jest kilka trumienek królewiąt pomarłych w dzieciństwie. Znajdziemy się w krypcie: Wazów, rodziny króla Władysława IV Wazy, króla Zygmunta Starego i krypcie Zygmuntowskiej.

Narodowi wieszcze

W północnym ramieniu ambitu, naprzeciw kaplicy Lipskich znajduje się  wejście do krypty Wieszczów Narodowych (wstęp wolny). Kryptę poświęcono wielkim artystom Polakom. Jest to niewielka krypta i mieści sarkofag Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza. Zaraz przy wejściu stoi pomnik Cypriana Kamila Norwida, a po drugiej stronie medalion z wizerunkiem Fryderyka Chopina, odsłonięty 28 lutego 2010 roku, w 200 rocznicę urodzin kompozytora. Medalion wykonany jest z białego, greckiego marmuru i wkomponowany w wapienną płytę opatrzoną napisem Wielkiemu artyście, naród.

Warto wiedzieć

* Symboliczny pogrzeb C. K. Norwida, który zmarł w 1883 roku w Paryżu, odbył się na Wawelu w 2001 roku, w 180 rocznicę urodzin poety. Obok brązowego pomnika-rzeźby stoi brązowa urna z ziemią ze zborowej mogiły na cmentarzu polskim Montmorency w Paryżu, gdzie poetę pochowano.
* Uroczysty pogrzeb Adama Mickiewicza odbył się 4 lipca 1890 roku. Prochy poety przywitał na schodach katedry wawelskiej Adam Asnyk. Na sarkofagu umieszczony jest medalion z popiersiem wieszcza. W niszy ołtarzowej, z prawej strony umieszczono wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej, patronki Litwy. Wizerunek był wykonany w technice mozaikowej, w pracowni w Wenecji.
* Juliusz Słowacki spoczął tu 28 czerwca 1927 roku. Próby sprowadzenia prochów były dużo wcześniej, ale sprzeciw stawiał kardynał Jan Puzyna. Było to powodem ostrych protestów młodzieży akademickiej. Sarkofag jest z czarnego marmuru, a projektantem był Adolf Szyszko-Bohusz. W krypcie, w niszy za sarkofagami jest czarna marmurowa urna z ziemią, z grobu matki Słowackiego, Salomei Becu pochowanej na cmentarzu w Krzemieńcu.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!