Velehrad
Polonika w morawskim kościele

Velehrad jest jednym z czterech katolickich sanktuariów na świecie którym papież Jan Paweł II ofiarował Złote Róże. Jest to miejsce kultu, a zarazem zespół zabytków z ciekawymi, a mało u nas znanymi związkami z Polską i Polakami.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Velehrad. Polonika w morawskim kościele
W ołtarzu kaplicy św. Floriana jest obraz Jana Matejki ?Apostołowie Słowian? przedstawiający świętych Cyryla i Metodego. Namalowany na desce z gruszkowego drewna w roku 1885 (lub 1884) w ramach przygotowań do obchodów 1000. rocznicy śmierci św. Metodego.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Velehrad jest jednym z czterech katolickich sanktuariów na świecie ? obok Lourdes we Francji, Bazyliki de Guadalupe w Cuidad Mexico i Kalwarii Zebrzydowskiej w Polsce ? którym papież Jan Paweł II ofiarował Złote Róże. Morawskie sanktuarium wyróżnił w ten sposób w roku 1985.

Jest to miejsce kultu, a zarazem zespół zabytków z ciekawymi, a mało u nas znanymi związkami z Polską i Polakami.

Głównym elementem ołtarza w velehradzkim kościele jest obraz Panny Marii z Dzieciątkiem namalowany w 1919 roku przez Emanuela Ditieta według bizantyjskiej ikony z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Jest niezwykle bogato zdobiony, z koroną św. Wacława zawierającą relikwie. A pod obrazem umieszczono miniatury czeskich świętych, też z ich relikwiami. To w tym miejscu o jedność chrześcijan modlił się w 1990 roku Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Czech. W kaplicy tej znajduje się też marmurowa chrzcielnica ? dzieło Giovanniego Ciani, z drewnianą, rzeźbioną i bogato zdobioną kopułą. Nad nią wisi obraz ?Św. św. Cyryl i Metody? polskiego malarza Vlastimila Hofmana. Znalazł się on w tym miejscu w roku 1949 dzięki ? bliższych szczegółów nie udało mi się ustalić ? generałowi (jako pułkownik tworzył w 1939 roku w Polsce Legion Czechów i Słowaków) i późniejszemu prezydentowi Czechosłowacji, Ludwikowi Swobodzie.

To nie jedyne polonicum w velehradzkiej świątyni. W ołtarzu kaplicy św. Floriana jest obraz Jana Matejki ?Apostołowie Słowian? przedstawiający świętych Cyryla i Metodego. Namalowany na desce z gruszkowego drewna w roku 1885 (lub 1884) w ramach przygotowań do obchodów 1000. rocznicy śmierci św. Metodego. Obraz został ofiarowany świątyni przez polskich pielgrzymów na te obchody, wśród których znajdował się także sam mistrz Jan. Obraz ten nawiązuje do idei jedności Słowian. Cyryl wskazuje na nim ręką na otwartą księgę, zaś Metody na bizantyjski krzyż. Za nim, na drugim planie, znajduje się ikona jasnogórskiej Czarnej Madonny, po jej lewej stronie piastowski orzeł, a z prawej archanioł Michał symbolizujący Ruś. Pod krzyżem na poduszce leży polska korona piastowska, zaś na ziemi rozbity posąg Światowida. Obraz umieszczony jest na, chyba atłasowej, szkarłatnej tkaninie z wyhaftowanym perłami napisem: ?CM SŁOWIANOM?. Dodam, że czeski przewodnik w Kromierzyżu dowiedziawszy się, że jedziemy także do Velehradu, zachęcał nas, abyśmy nie przegapili tego obrazu podkreślając, że twarz św. Cyryla na nim, to autoportret Jana Matejki.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij