Pafos
Pomnik cypryjskich bojowników

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
22 stycznia 1955 roku do południowych wybrzeży brytyjskiej kolonii na Morzu Śródziemnym, Cypru przybliżył się mały statek Saint George. Na jego pokładzie znajdowało się pięciu członków załogi i broń dla bojowników ruchu EOKA.
W listopadzie 1954 roku u wybrzeży Cypru wylądował przywódca partyzantki EOKA, organizator ruchu oporu Georgios Givas Dhigenis. Cypryjska Organizacja Wyzwolenia Narodowego ? Ethniki Organosis Kyprion Agoniston ? EOKA, czyli najważniejsza cypryjska organizacja narodowowyzwoleńcza powstała w 1955 roku.
Generał Georgios Grivas
Pomysłodawcą, przywódcą i twórcą organizacji był właśnie generał Georgios Givas. EOKA stawiała sobie za cel walkę zbrojną o zjednoczenie z Grecją i długo prowadziła z Brytyjczykami walkę w górach Troodos i w miastach cypryjskich (na pograniczu terroru). W roku 1960 Cypr uzyskał niepodległość, jednak jej uzgodnione warunki pozostawiały trzem państwom-gwarantom: Grecji, Turcji i Wielkiej Brytanii, szerokie możliwości interwencji, także zbrojnej, w wewnętrzne sprawy państwa cypryjskiego, w wypadku zakłócenia status quo na wyspie. Brytyjskie bazy wojskowe pozostały na Cyprze. Generał Georgios Grivas utworzył wtedy kolejną podziemną organizację wojskową, działającą metodami terrorystycznymi, EOKA II). Celem jej walki miała stać się enosis, (gr. ??????) – idea połączenia Cypru i Grecji. Nie zdobyła jednak ona tak wielkiego poparcia jak jej poprzedniczka.
Statek w muzeum
We wspomnianym styczniu 1955 roku okręt brytyjski Comet dokonał abordażu i Brytyjczycy aresztowali zarówno załogę kutra, jak i czekających na brzegu sześciu Cypryjczyków. Zostali osadzeni w więzieniach brytyjskich a sam statek odholowany do portu w Kato Pafos i wystawiony na sprzedaż. W porozumieniu z arcybiskupem Makariosem (późniejszym pierwszym prezydentem niepodległego Cypru) wykupił go burmistrz Pafos Iacovos Iacovides. Po sześciu latach został odholowany do wybrzeża Chloraka i po kolejnych siedmiu latach umieszczony w prowizorycznym budynku. W roku 2000 wybudowano nowy pawilon mieszczący statek i kolekcję zdjęć z roku 1955.
Pomnik Pamięci i Honoru
Przed budynkiem, od strony morza, na samym brzegu stoi Pomnik Pamięci i Honoru. Upamiętnia on wspomniane lądowanie generała Givasa. Na skrawku skalnego wybrzeża stoi postument wysoki na kilkanaście metrów. Wykonany z brązu symbolizuje okno, bramę sięgającą horyzontu. Górna część wyobraża dzwonnicę kościelną i maszty statku. Całość łączy morze i niebo. U podnóża zaś stoi naturalnej wielkości posąg Givasa stawiającego stopę na Cyprze. Pomnik jest autorstwa artysty Nikosa Kouroshisa i architekta Margarity Danou. Na murku marmurowym prowadzącym wzdłuż schodów od pawilonu do pomnika umieszczono płaskorzeźby przedstawiające lądowanie Givasa i aresztowanie Saint Geogres. Rzeźby wykonał Vangelis Moustakas.
Warto wiedzieć
Do miejsca tego najłatwiej trafić jadąc z centrum Pafos w kierunku tzw. Królewskich Grobów a następnie ku hotelowi Saint Georges. Dalej od parkingu przed hotelem chodnikiem prowadzącym do pawilonu.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- autor jest redaktorem naczelnym Magazynu Turystycznego Wasze Podróże
- informacja turystyczna o Cyprze
Dodaj komentarz