Kraków
Postpandemiczny spacer na Podgórze
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W czas pandemii ieszkańcy „odzyskali” chwilowo Kraków dla siebie. Jednak trudno mówić o przyjemności, kiedy hotele, restauracje, muzea i wystawy przestały działać. Nawet studenci nadający miastu młodzieżowy ton – wyjechali.
W lipcu 2021 znowu życie turystyczne w mieście ożywa. Spragnionym wrażeń poza Wawelem i Sukiennicami, polecam miejsca i wystawy nieoczywiste. Spacer z Kazimierza przez Kładkę Bernatka na Podgórze.
Dawniej miastko satelickie
Podgórze do 1915 r. było osobnym miastem. Niezależność od Krakowa, ukształtowanie terenu, a jednocześnie bliskość Krakowa, wykreowały jego niepowtarzalny charakter z małomiasteczkową zabudową kamienic, pretendujących do wielkomiejskich. Ogromną liczbą zajazdów, gdzie można było się taniej zatrzymać przed wjazdem do Krakowa i dużą ilością małych warsztatów lub zupełnie dużych fabryczek tuż obok na Zabłociu.
Dwa kościoły
Z kładki widać już neogotycki portal Kościoła św. Józefa. Góruje nad rynkiem podgórskim i żywo przypomina szopki krakowskie. Choć projekt podobno stworzony dla warszawskiego kościoła Chrystusa Zbawiciela, wydaje się raczej konkurencją dla kościoła Mariackiego w Krakowie. Za stojącą na wapiennym wzgórzu świątynią rozciąga się Wzgórze Lasoty, gdzie w początkach XX w. urządzono park Jordana i Miasto Ogród z willami z XIX w. Na szczycie wzgórza najmniejszy kościół Krakowa, św. Benedykta. Romańsko-gotycka budowla otwierana jest w wakacje i wybrane święta. Sama bryła usytuowana jest u stóp XIX-wiecznej, austriackiej fortyfikacji.
Do Muzeum Podgórza
Kładka rowerwo-piesza prowadzi dalej wapiennymi wzgórzami na Kopiec Kraka. Ulica Rękawka od tradycji Rękawki – sypania Wzgórza Kraka ziemią przynoszoną w rękawie – poprowadzi do Muzeum Podgórza. To aktywna placówka z niebanalnymi wystawami czasowymi – aktualnie można tu zobaczyć wystawę pandemiczną „Współistnienie”. Ciekawy, a już historyczny artystyczny zapis pandemii z interesującymi, aktualnymi pracami krakowskiej artystki Iwony Siwek-Front. Muzeum Podgórza organizuje spacery i imprezy – warto tu zaglądać częściej.
Postindustrialne Zabłocie
Dalej ścieżką pod nowymi przęsłami kolejowymi przejdziemy na Zabłocie. Najnowszej postindustrialnej dzielnicy Krakowa, z dwoma ważnymi miejescami: MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Schindlera. Rożne placówki ale koniecznie do odwiedzenia. W Fabryce Schindlera ciekawie przekazana wystawa j o życiu na Zabłociu, o okupacji i okresie getta na Podgórzu, obozie pracy w pobliskim Płaszowie. Niebanalne muzeum, Ekspozycja sugestywna ale i bliska zwiedzającemu, multimedia wykorzystane racjonalnie, bez dominacji i konieczności oglądania tylko filmów.
MOCAK z kawiarenką pozwoli odpocząć i zagłębić się w zupełnie inne tematy. Obecnie kilka nowych wystaw, m. in. funeralnych prac Krzysztofa M. Bednarskiego.
Warto wiedzieć
Dla chętnych w soboty pod Koroną Targ Pietruszkowy – jedyne miejsce gromadzące producentów ekologicznej żywności z krakowskich okolic. Miejsce spotkań towarzyskich i smacznych zakupów.
Dodaj komentarz