Krępak
Przyrodniczą ścieżką przez bukowy las
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Droga nr 28 między Krasiczynem a Birczą (Przemyślem i Sanokiem) przecina bardzo ciekawy rezerwat przyrody, który chroni las bukowo-jodłowy.
Gdy jedziemy w stronę Bieszczad po prawej (północnej) stronie drogi, jeszcze przed kolejnymi serpentynami znajdziemy spory parking. A przy nim początek (i koniec) interesującej ścieżki przyrodniczej. Jest tu wiata i miejsce na ognisko.
Rezerwat nazywa się Krępak. To ciekawa nazwa, odwołująca się do dawnej nazwy Karpat a w pewnym okresie także węziej – Tatr. Notowana w licznych dokumentach w XVI-XVII w., przegrała z tymi stosowanymi współcześnie. Wspomnienie po niej mamy na przykład w nazwie spiskiej wsi Krempachy. Albo w mickiewiczowskiej „Pani Twardowskiej” („…wysoki po szczyt Krępaku…”).
W dół i w górę
Ścieżka ma długość 1,2 km, idąc nią trzeba pokonać ponad 100 m przewyższenia (370-475 m n.p.m.). – najpierw ostro w dół, potem w górę. Teren jest bardzo urozmaicony głębokimi jarami potoków. Znaczna część stromizn na trasie została ujęta w drewniane i kamienne schody. Na przejście trasy organizatorzy przewidzieli ok. 2 godz., co jest niewątpliwie przesadą, nawet jeśli się sumiennie czyta wszystkie informacje na 11 tablicach. Ja byłam sumienna a wystarczyło mi nieco ponad pół godziny. Po drodze znajdziemy dwa miejsca odpoczynkowe (ławeczki) oraz mostki i pomosty. Ścieżka została wyremontowana w 2020 r.
Warto wiedzieć, że droga którą wędrujemy od „bramy” do rezerwatu stanowi część historycznego szlaku handlowego, który łączył Przemyśl z Sanokiem i prowadził dalej na Węgry. Współczesna droga zmieniła przebieg gdy przebudowano ja w latach 70 ub. wieku i pokryto asfaltem.
Podgórska forma buczyny karpackiej
Rezerwat „Krępak” chroni drzewostan z przewagą buka i jodły (wysokość drzew sięga nawet 30-40 m) określany jako podgórska forma buczyny karpackiej. Piętrowy układ roślinności jest charakterystyczny dla lasów pierwotnych i naturalnych. Ścieżkę najlepiej odwiedzić na wiosnę, gdy budzi się życie, zielenieją bukowe listki i kwitną pierwsze kwiatki.
Dodaj komentarz