Radomsko
Dawniej magistrat, dziś muzeum
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dzisiejszy ratusz w Radomsku jest drugim w tym mieście, które prawa miejskie otrzymało od Leszka Czarnego już w 1266 r.
Ten pierwszy wzniesiono jednak dopiero w XV wieku. Stał on pośrodku rynku, dzisiejszego placu 3 Maja. Kilkakrotnie niszczyły go pożary i był konsekwentnie odbudowywany, aż w drugiej dekadzie XIX w uznano, że mija się to z celem. Popadającą w ruinę budowlę rozebrano, miejsce po niej splantowano powiększając główny plac miasta. Obowiązującą, i zgodną z ówczesnymi tendencjami urbanistycznymi myślą było, że odbudowanie ratusza w tym samym miejscu przesłoni inne budynki przy rynku i zakłóci nowy prospekt miasta. Był to bowiem czas, w którym Radomsko przeżywało swój renesans, czas porządkowania centrum, rozbierania stodół, prostowania i wytyczania nowych ulic i ogólnej tendencji do unowocześnienia miasta.
Magistrat w miejscu karczmy
Na nową siedzibę władz miejskich przeznaczono narożną działkę przy ul. Piotrkowskiej, obecnie Narutowicza. Nie było to proste, bo ziemia ta należała parafii św. Lamberta, która to prowadziła tam dochodową karczmę ?Wesoła? i nie chciała odsprzedać jej miastu. Po dłuższych pertraktacjach transakcja doszła do skutku. Prace się jednak ślimaczyły i nowy budynek magistratu otwarto dopiero po 36 latach budowy, w 1859 r. Zaprojektował go architekt Ostrowski.
Dziś siedziba muzeum
Ostatecznie powstała budowla w stylu eklektycznym z wieżą w narożniku. W kolejnych latach ratusz powiększano i przebudowywano. Największą rekonstrukcję według projektu radomszczańskiego architekta Włodzimierz Muchy zakończono w 1924 r. nadając mu obecny kształt. Wtedy dobudowano drugą wieżę. W pierwszych latach XXI w. odnowiono elewację i odmalowano w kolorze łososiowym, zastępując poprzedni szaro-bury. Do 1975 r. ratusz był siedzibą władz miasta. Teraz mieści się w nim Muzeum Regionalne, które od 2008 r. nosi imię Stanisława Sankowskiego, historyka badającego dzieje miasta i inicjatora powstania placówki. Na boniowanych zewnętrznych ścianach ratusza umieszczono cały szereg tablic pamiątkowych.
Warto wiedzieć
Na podwórzu ratusza znajduje się współczesny mu budynek aresztu miejskiego, okryty ponurą sławą jako katownia hitlerowska i komunistyczna.
Dodaj komentarz