Sankt Petersburg
Rosyjskie Muzeum przy Placu Sztuk

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W centrum Sankt Petersburga, kilkadziesiąt metrów na północ od głównej ulicy Północnej Stolicy Rosji – Newskiego Prospektu, w rejonie zamkniętym od zachodu, północy i wschodu Kanałem Gribojedowa oraz rzeczkami: Mojką i Fontanką, znajduje się Plac Sztuk.
Nazwę swą zawdzięcza stojącym przy nim lub w pobliżu budowlom: Teatrowi Michajłowskiemu, Zamkowi Inżynieryjnemu, a przede wszystkim Muzeum Rosyjskiemu posiadającemu największą w świecie kolekcję sztuki rosyjskiej. Mieści się ono w Pałacu Michajłowskim, jednej z najpiękniejszych budowli klasycystycznych w mieście.
Jak powstało muzeum
Pałac zbudował w latach 1819-25 jeden z najznakomitszych spośród pracujących w Petersburgu architektów włoskich, Carlo Rossi, autor również całego założenia Placu Sztuk, dla wielkiego księcia Michaiła, brata carów: Aleksandra I i Mikołaja I. W roku 1885 car Aleksander III postanowił stworzyć w nim dostępne dla publiczności muzeum sztuki rosyjskiej poświęcone pamięci jego ojca, cara Aleksandra II zamordowanego 1 marca 1881 roku przez anarchistycznych terrorystów z organizacji „Narodna Wola” nad pobliskim Kanałem Gribojedowa. Zamiar ten zrealizował syn Aleksandra II, ostatni rosyjski car Mikołaj II otwierając 13 kwietnia 1898 roku Rosyjskie Muzeum Imperatora Aleksandra III.
W 1917 roku jego nazwę zmieniono na obecną: Państwowe Muzeum Rosyjskie (Государственный Русский музей). Wcześniej, bo w latach I wojny światowej do pałacu Michajłowskiego przyłączono sąsiedni budynek należący uprzednio do Leontija Benoit. Uzyskano w ten sposób rozległą przestrzeń wystawienniczą, która z czasem rozszerzono tworząc oddziały w Zamku Michajłowskim oraz pałacach: Marmurowym i Stroganowskim. Muzeum Rosyjskie posiada w zbiorach ponad 390 tysięcy (!) dzieł sztuki i innych artefaktów. Dyrekcja Muzeum Rosyjskiego zarządza również słynnymi petersburskimi ogrodami: Michajłowskim – przylegającym do pałacu i Letnim, w którym znajduje się Pałac Letni Piotra I oraz drewnianym Domkiem Piotra I.
Warto wiedzieć
Pierwszą, historycznie najstarszą część zbiorów, muzeum otrzymało z Ermitażu i z Pałacu cara Aleksandra. Po rewolucji bolszewickiej zagrabiono i znacjonalizowano wiele prywatnych kolekcji dzieł sztuki włączając je do tutejszych państwowych zbiorów muzealnych. Systematycznie też uzupełniano – trwa to nadal – zbiory o nowe nabytki.
Dodaj komentarz