Balaton
Rowerem wokół jeziora
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Projekt poprowadzenia wokół jeziora Balaton ścieżki rowerowej zrodził się w 2002 r. Dziś jest to jedna z nowocześniejszych tras w tej części Europy.
Balatońska ścieżka rowerowa liczy 202 km. Z tego 95 km jest samodzielną ścieżką rowerową – zdecydowana jej część prowadzi wzdłuż północnego brzegu Balatonu. Nowowybudowana trasa nie obejmuje jedynie terenów zabudowanych, przez które przejazd poprowadzono normalnymi, choć mniej uczęszczanymi drogami.
W przeciwieństwie do brzegu północnego, na południu Balatonu tylko przez obszar Balatonakarattya, Balatonszemes i Balatonöszöd prowadzi osobna ścieżka rowerowa. Reszta odcinków wiedzie drogami, po których mogą poruszać się także samochody i tu należy zachować ostrożność podczas jazdy. Szczególnie w szczycie letniego sezonu ruch bywa intensywny. Uważajmy na przejazdach kolejowych! Zawsze trzeba się zatrzymać i upewnić, czy nie nadjeżdża pociąg. Te drobne uciążliwości z nawiązką jednak rekompensuje fakt, że trasa wiedzie przez fantastyczne zakątki, a jej przebycie będzie bez wątpienia doznaniem niezapomnianym.
Doświadczeni cykliści przebędą tę trasę w kilka dni, choć znajdą się pewnie i tacy, którzy uznają ja za propozycję jednodniowej wycieczki. O tyle nie warto się jednak spieszyć, że po drodze można zwiedzić przepiękne miejsca i podziwiać niezrównane widoki. Początkujący rowerzyści bądź ci, dla których jazda jest tylko okazjonalną rozrywką, z łatwością podzielą trasę na krótsze odcinki. Cały trakt jest trasą o średnim stopniu trudności. Balatońska ścieżka rowerowa w części południowej prowadzi przez płaskie tereny, w części północnej spodziewać się należy mniejszych lub większych pagórków.
* * *
Punktem startowym naszej wycieczki niech będzie Siófok – przy dworcu kolejowym. Południowy brzeg jest odpowiedniejszy dla początkujących, względnie niewielkie są tu też różnice wysokości.
Obieramy kierunek na Balatonvilágos (15 km). Kto zachwycać się chce widokiem Balatonu, zboczyć może ze ścieżki rowerowej i pojechać wzdłuż Złotego Wybrzeża aż do jego końca. Kto zaś lubi wyzwania, przy Szabadifürdő wspiąć się może na wyższą część. Prosimy uważać na przejeździe kolejowym, bo nie ma sygnalizacji! Droga prowadzi przez przepiękną, leśną okolicę, idealną do wypoczynku i prażenia nad ogniem słoninki. Odpoczynek warto zrobić na wzgórzu w Balatonvilágos – na południowej stronie to chyba najtrudniejszy odcinek. Pokonać musimy krótkie, ale dość strome wzniesienie, lecz ten trud się opłaci. Roztaczający się stąd widok wynagrodzi nam wszystko!
Dodaj komentarz