Rzym
Dzielnica żydowska, czyli getto

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dzielnica żydowska w Rzymie powstała na przełomie XIX i XX wieku na zgliszczach getta, trwającego w tym miejscu ponad trzy wieki. Jej wyróżnikiem jest Wielka Synagoga (po włosku: Tempio Maggiore di Roma), wybudowana z rozmachem w latach 1901-04 jako symbol wolności.
To niewielki obszar, utworzony przez kilka uliczek, nacechowany swoistą, ciepłą atmosferą, gdzie nawet odrapane, z opadającymi tynkami budynki, są jakby na swoim miejscu, nie rażą. Wydaje się, że w Rzymie wszystko uchodzi? To ulice Świętego Anioła na targu rybnym (via San Angelo in pescheria), Reginella, Św. Ambrożego, Świętego Bartłomieja od garbarzy (via San Bartolomeo de?Vaccinari), Targ Rybny (via Foro Piscario), a przede wszystkim ulica Portyku Oktawii (via Portico d?Ottavia), mająca swój początek przy moście Fabrycjusza (Pons Fabricio). Wszystkie odegrały w historii getta swoją rolę.
Miejsca przechowują pamięć ważnych zdarzeń, których były sceną
(Corrado Augias, Sekrety Watykanu)
Zamknięta dzielnica dla żydowskiej społeczności w Rzymie, liczącej w połowie XVI w. około dwa tysiące osób, wyznaczona została na obszarze jednego hektara, położonego między ulicą Portyku Oktawii (via del Portico d?Ottavia), placem Pięciu Szkół (Piazza delle Cinque Scole) i Tybrem, wzdłuż którego biegła zalewana przez wodę (stąd jej nazwa) ulica Fiumara (a obecnie to Lungotevere de Cenci). Główną ulicą getta była ulica Rua, położona tak jak obecna ulica Katalońska (Via Catalana).
Życie wśród zakazów
Dzielnica została w istocie odizolowana, otoczona, dzielącym ulice i place murem z dwiema bramami, otwieranymi o świcie i zamykanymi po zmierzchu. Czternaście zakazów i nakazów regulowało byt jej mieszkańców. Zakazane zostało posiadania jakiejkolwiek nieruchomości (domu, ziemi, winnicy?), korzystania ze służby chrześcijan, np. nianiek, podejmowania pracy w czasie niedziel i świąt chrześcijańskich, a pracować mogli Żydzi wyłącznie jako kupcy lub handlarze starzyzną. Nakazano im noszenie w miejscach publicznych rozpoznawczych naszywek, czapek, chust przez kobiety? Mogła działać tylko jedna synagoga przy szkole katalońskiej (Scola Catalana), działającej z czterema innymi szkołami rabinicznymi w jednym kompleksie znajdującym się przy placu nazwanym z czasem Placem Pięciu Szkół.
To rzymskie getto, więzienie
W 1555 r. na stolcu papieskim zasiadł Paweł IV i rozpoczął swój pontyfikat od wydania bulli ?Cum nimis absurdum?, skierowanej przeciwko Żydom, nazwanym ?bogobójcami?. Bulla była aktem wprowadzającym absolutną izolację Żydów w gettach, które miały powstać we wszystkich miastach na obszarze Stolicy Apostolskiej. Wcześniej, jako kardynał Gian Pietro Caraffa, stał Paweł IV na czele Świętego Oficjum, największego trybunału inkwizycyjnego w Rzymie, ustanowionego w 1542 r. przez Pawła III. Już w 1553 r. wykazał się zarządzeniem zniszczenia Talmudu na nowy rok żydowski i spalenia na Campio del Fiori żydowskich ksiąg.
Dodaj komentarz