Klimkówka
Sanktuarium Znalezienia Krzyża Świętego

W kronice kościelnej z 1638 roku zapisano, że kościółek Świętego Krzyża stał tam już w 1349 roku. Krzyż z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego w ołtarzu kościółka przyciąga wielu pątników z okolic i całej Polski.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Klimkówka. Sanktuarium Znalezienia Krzyża Świętego
Kościółek jest konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce. Ściany ma szalowane gontem.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Pielgrzymia pieśń

Świątynia i wiszący w niej Cudowny Krzyż z postacią konającego Chrystusa jest arcydziełem sztuki rzeźbiarskiej. Przybywa tu wielu pielgrzymów. Podczas uroczystości 3 maja śpiewają taką pieśń:

Jest w ojczyźnie kącik mały
Godny ludzkiej czci i chwały
Który w dniu trzeciego Maja
Dziesiątkami pieśni się upaja.
To kościółek pełen blasku
Za Klimkówką koło lasku
A w nim postać Chrystusa Pana
Niegdyś z roli wyorana.

Zrębowa budowla

Kościółek jest konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce. Ściany ma szalowane gontem. Budowla jest na planie prostokąta zamkniętego trójbocznie od południa. Dach jest pokryty blachą. Wewnętrzny strop jest z fasetą. Ściany zdobi neobarokowa polichromia z motywami architektonicznymi. Ołtarz główny pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Kamienna kropielnica jest z XIX wieku.

Cudowne źródełko

Obok kościółka za rzeką znajduje się źródełko uznawane przez wiernych za uzdrawiające. Z nim także związana jest legenda.
Miało ono kilkakrotnie wyschnąć. Pierwszy raz, gdy w 1880 roku odbył w nim rytualną kąpiel jakiś Żyd. Uznano to za zbezczeszczenie i postawiono w miejscu owej kąpieli figurę św. Jana Nepomucena. Po jakimś czasie źródełko znowu trysnęło wodą. Pewien rolnik rozzłoszczony, że pątnicy chodzący po wodę depczą jego pole, zlikwidował je. Zaraz po tym oślepł. Zrozpaczony ukląkł przed Krzyżem i zapłakał. Kiedy woda ponownie wybiła, rolnik odzyskał wzrok. Do dzisiaj pielgrzymi korzystają z wody i pozostawiają liczne wota.

Wokół kościoła

Źródło zostało ujęte w cembrowaną studnię z wiadrem. Dziś zamknięta jest na kłódkę. Wodę doprowadzono do nowowybudowanej kamiennej groty z kranikami, u stóp kościoła. W kronice parafialnej odnotowano 91 cudownych zdarzeń i uzdrowień. Na przykościelnych lipach wisiało wiele kul zostawionych przez uzdrowionych. Przy kościele stoi kamienna figura św. Nepomucena. Jest z XIX wieku. Zbudowano ją nad rzeczką, bo wierzono że takie ustawienie wzmacnia jego moc. Święty Nepomucen to patron chroniący od powodzi, utonięć i klęsk żywiołowych.

Warto wiedzieć

* Spod kościółka prowadzi żółty szlak turystyczny do Rymanowa Zdroju. Trasa jest bardzo przyjemna. Należy przejść przez mostek na potoku i obok starego źródełka (studni) piąć się łagodnie w górę.
* Kolejny szlak, żółty lub częściowo czerwony, prowadzi z Iwonicza Zdroju przez Górę Borowinową. To również przyjemny szlak. W lesie Piekliska mijamy dwa ogromne betonowe zbiorniki. Stoją opuszczone i raczej nie używane. Dowiedziałam się że miały to być zbiorniki wody pitnej dla Iwonicza, ale zaniechano tego pomysłu. Beton stoi?

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 14 sierpnia 2018; Aktualizacja 1 września 2018;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij