Szrenica
Schronisko na karkonoskim szczycie

Szykanowany niemiecki gospodarz Voseckiej boudy, Franz Endler, przeniósł się na drugą stronę granicy i przy wsparciu rodaków, którzy w tym celu powołali nawet specjalne stowarzyszenie i zebrali fundusze, pobudował nowe schronisko. Otwarto je 19 grudnia 1022 roku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Andrzej Węgrowicz
Szrenica. Schronisko na karkonoskim szczycie
Schronisko położone jest bardzo pięknie, na odkrytym grzbiecie Karkonoszy, na wysokości 1362 m n.p.m.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Schronisko na karkonoskim szczycie Szrenica jest dość duże, może pomieścić około 90 osób. Ma też stosunkowo wysoki standard i nie jest tanie, ale położone bardzo pięknie, na odkrytym grzbiecie Karkonoszy, na wysokości 1362 m n.p.m.

Schronisko na Szrenicy to duży podmurowany budynek. Powstał w latach 1921-1922 po tym jak władze ówczesnej Czechosłowacji nie przedłużyły koncesji  Franzowi Endlerowi, właścicielowi pobliskiego schroniska Endlerbaude (obecnie Vosecká bouda). To był element szerszej polityki powstałego zaledwie po I wojnie światowej państwa. Endler przeniósł się na drugą stronę granicy i przy wsparciu rodaków, którzy w tym celu powołali nawet specjalne stowarzyszenie i zebrali fundusze, pobudował nowe schronisko. Otwarto je 19 grudnia 1022 roku. Do roku 1945 nosiło ono nazwę Reifträgerbaude (Reifträger to niemiecka nazwa Szrenicy). Do 1930 roku gospodarzył w nim założyciel, potem jego syn, Kurt.

Po II wojnie światowej w budynku dawnego schroniska stacjonowali żołnierze WOP. Choć zamknięte nie było, nie było też czynne tak, jak powinno funkcjonować schronisko. W 1951 zostało ono przekazane PTTK lecz powoli zaczęło podupadać, aż  1967 zamknięto je w oczekiwaniu na remont. Pięć lat później pożar zniszczył dach, co przyspieszyło początek prac remontowych, ale nie ich koniec. Trwały one lat bez mała 20, do 1991 r. W 1992 roku kupiła je rodzina Kłopotowskich i w ich rękach, jako schronisko prywatne, pozostaje ono do dziś.

Warto wiedzieć

Ze Szklarskiej Poręby kursuje wyciąg krzesełkowy na Szrenicę, prawie pod samo schronisko.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 19 kwietnia 2013; Aktualizacja 28 lutego 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij