Ornak
Schronisko u kresu drogi

Schronisko stoi nie w Kościeliskiej, a na skraju Doliny Pysznej. Na tę właśnie dolinę otwiera się bardzo ładny widok z ławeczek przed schroniskiem. Można tylko popatrzeć, nie da się wejść do doliny. Park chroni ją przed turystami. Pewnie słusznie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Stanisław Błachnio
Ornak. Schronisko u kresu drogi
Schronisko nosi imię prof. Goetla, wybitnego przyrodnika, geologa, taternika. Nadano mu je w 1973 roku odbierając patronat nad nim Bronisławowi Czechowi, najsłynniejszemu polskiemu narciarzowi sprzed wojny.
  • Ornak. Schronisko u kresu drogi
  • Ornak. Schronisko u kresu drogi
  • Ornak. Schronisko u kresu drogi
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Schronisko na Hali Ornak jest jednym z bardziej obleganych w Tatrach: jest celem prawie wszystkich spacerowiczów przemierzających dolinę Kościeliską. Stąd zaczynają odwrót.

Na szczęście to oblężenie trwa tylko w pogodne letnie dni. Rano, zanim przypełzną pierwsi goście, i wieczorem, kiedy sobie już pójdą, zaczyna tu być normalnie, schroniskowo. Ale by to dostrzec, trzeba zostać tu na noc, w dodatku ?po sezonie?.

Schronisko PTTK im. Walerego Goetla na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej ? tak brzmi pełna nazwa stojącego tutaj budynku. Informuje o tym tablica znajdująca się przy wejściu. Tylko dociekliwsi zauważą marketingowo naciągniętą nazwę. Kościeliska kończy się nieco poniżej w rejonie Polany Smytniej. Stąd ku graniom prowadzą dwie doliny: Tomanowa i Pyszna. Schronisko stoi więc nie w Kościeliskiej, a na skraju Doliny Pysznej. Na tę właśnie dolinę, zamkniętą granią Błyszcza (2159 m n.p.m) i Bystrej (2248 m n.p.m.) ? najwyższego szczytu Tatr Zachodnich, otwiera się bardzo ładny widok z ławeczek przed schroniskiem. Można tylko popatrzeć, nie da się wejść do doliny. Park chroni ją przed turystami. Pewnie słusznie.

Schronisko nosi imię prof. Goetla, wybitnego przyrodnika, geologa, taternika. Nadano mu je w 1973 roku odbierając patronat nad nim Bronisławowi Czechowi, najsłynniejszemu polskiemu narciarzowi sprzed wojny. Dlaczego? Przyznam szczerze ? nie wiem.

Budynek postawiono z kamienia i drewna według projektu Anny Górskiej w 1949 roku. Ta sama zakopiańska pani architekt projektowała też schroniska na Polanie Chochołowskiej i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz na Turbaczu w Gorcach.

Warto wiedzieć

Z okolic schroniska na Hali Ornak prowadzą szlaki na Ciemniak  i spacerowy do Smreczyńskiego stawu (z Polany Smytniej) oraz przez przełęcz Iwaniacką na grzbiet Ornaku i do Doliny Chochołowskiej.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 września 2010; Aktualizacja 9 września 2012;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij