Polana Chochołowska
Schronisko ma imię Jana Pawła II

Pierwsze schronisko na Polanie Chochołowskiej zaczęto budować na jej południowym brzegu w 1928 roku. To schronisko spłonęło w czasie wojny. Obecne zbudowano w 1951 r. Od 16 października 2010 roku nosi ono imię Jana Pawła II.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Polana Chochołowska. Schronisko ma imię Jana Pawła II
Po wizycie wyznaczono też szlak turystyczny do Doliny Jarząbczej zwany Szlakiem Papieskim. Prowadzi on po ścieżce, którą wówczas szedł Ojciec Święty. Na szlaku tym zobaczymy kolejną kapliczkę.
  • Polana Chochołowska. Schronisko ma imię Jana Pawła II
  • Polana Chochołowska. Schronisko ma imię Jana Pawła II
  • Polana Chochołowska. Schronisko ma imię Jana Pawła II
  • Polana Chochołowska. Schronisko ma imię Jana Pawła II
  • Polana Chochołowska. Schronisko ma imię Jana Pawła II
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Schronisko na Polanie Chochołowskiej zaczęto budować na jej południowym brzegu w 1928 roku. Oficjalnie otwarto je w 1932 r. ale już wczesniej można było korzystać z noclegów.

Był to duży drewniany budynek osadzony na kamiennej podmurówce. Jego wnętrze miało góralski charakter. W 1935 r. zamontowano tu centralne ogrzewanie i wtedy komfort noclegów wzrósł. Niestety, tamto schronisko spłonęło pod koniec wojny. Wtedy to w dolinie stacjonowały oddziały partyzantów polskich i radzieckich. Po bitwie w grudniu 1944 r. w Dolinie Zuberskiej, część oddziałów zakwaterowała się w schronisku. W styczniu Niemcy zaatakowali partyzantów. Po drodze spalili wszystkie szałasy. Schronisko zapaliło się od pocisków artyleryjskich.

W tej części Tatr zostało tylko małe schronisko Blaszyńskich w rejonie Wyżniej Bramy Chochołowskiej, które funkcjonowało od 1946 r. do 1966 r. W 1973 r. budynek ten został przejęty przez Tatrzański Park Narodowy i jeszcze przez kilka lat udostępniano tu noclegi. Później zostało zaadaptowane na leśniczówkę, która istnieje do dzisiaj. Obecne schronisko zaczęto budować w 1951 r. Inicjatorem budowy był Polski Związek Narciarski, a projektantką Anna Górska. W projekcie wykorzystała motywy regionalne. Schronisko zostało udostępnione w 1953 r.

Schronisko na Polanie Chochołowskiej było miejscem ważnego spotkania 23 czerwca 1983 r. W tym dniu Jan Paweł II spotkał się z liderem zdelegalizowanej wówczas ?Solidarności?  Lechem Wałęsą. Wkrótce po wizycie papieża, na pamiątkę tego wydarzenia zostały wmurowane na budynku tablice pamiątkowe. Gospodyni schroniska Janina Pawłowska wraz z Józefem Krzeptowskim zrobili to pod osłoną nocy. Gospodyni została ukarana i pozbawiona pracy.

Natomiast 20 lat później na Siwej Polanie, w miejscu lądowania papieskiego helikoptera został umieszczony pamiątkowy głaz z krzyżem. Krzyż jest w kształcie papieskiego pastorału. Wykonał go Janusz Gąsienica Makowski a zaprojektował Jan Pichura z Witowa. Tablicę wykonał Karol Gąsienica Szostak. Znajdziemy również tablicę pamiątkową wyrytą na desce i umieszczoną na bacówce Galów, w której to papieżowi nie pozwolono posmakować oscypków. Napis na tabliczce brzmi: 23 czerwca 1983 Jan Paweł II wrócił do hal

Po wizycie wyznaczono też szlak turystyczny do Doliny Jarząbczej zwany Szlakiem Papieskim. Prowadzi on po ścieżce, którą wówczas szedł Ojciec Święty. Na szlaku tym zobaczymy kolejną kapliczkę. Wielka uroczystość odbyła się 16 października 2010 r. W 32 rocznicę wyboru papieża Polaka schronisko przyjęło imię Jana Pawła II.

Warto wiedzieć

Związana ze schroniskiem i góralami żyjącymi w Dolinie Chochołowskiej jest stojąca nieopodal na Polanie Chochołowskiej drewniana kaplica. Różne źródła podają różne historie jej powstania, więc nie wiem, co jest prawdą? Na pewno to, że ona tam jest.
Jedna wersja jest taka, że kaplica została zbudowana w 1952 r. na potrzeby pasterzy. Inna, że została wybudowana specjalnie dla serialu ?Janosik? i po nakręceniu filmu została.
Kaplica jest zbudowana z niemalowanych desek, a dach ma pokryty drewnianymi gontami. Na kopule ustawiono drewniany krzyż. Kaplicę poświęcono i wyposażono. Przed nią wyrównano teren i ustawiono ławki. Nadano jej imię św. Jana Chrzciciela. Obok stoi drewniana wiata, a w niej obraz Jana Chrzciciela i napis. Planowana jest dalsza rozbudowa kaplicy. W sezonie wakacyjnym i w ważne święta w kapliczce odprawiane są niedzielne msze święte, zawsze o godz. 13, a w Wigilię ? Pasterka. Kapliczka cieszy się również powodzeniem wśród nowożeńców.

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakami Jana Pawła II

Szlakami Jana Pawła II

Wędrował jako ksiądz, biskup, pielgrzymował jako papież. Teraz my podążamy papieskimi ścieżkami zgodnie z zaleceniem: "...pilnujcie mi tych szlaków..."

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Tatrzańskie wędrówki z dzieckiem

Tatrzańskie wędrówki z dzieckiem

W Tatry z dzieckiem? Oczywiście tak! Wystarczy dostosować do jego możliwości trasę, tempo i dać trochę czasu, by mogło się zwyczajnie pobawić...

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij