Polana Stoły
Szałasy, ale bez konsumpcji
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Schodzimy już. Na niewielkiej łączce poniżej Polany Stoły spotykamy posapującą pod górę grupkę młodych ludzi. ? Daleko jeszcze? ? Niedaleko.
? A jest tam jakaś karczma? ? Nie ma. ? A jest tam coś, jakiś bar? ? Nie ma, ale jest ładnie. ? Ładnie? to lubimy najbardziej? ? mruczy pod nosem chłopak. ? A ja to lubię pierwszy i ostatni raz? ? kwituje całą rozmowę dziewczyna.
Rzeczywiście, podejście na Polanę Stoły jest dość uciążliwe. Na dwu kilometrach trzeba pokonać 350 metrów przewyższenia dość monotonną ścieżką przez las, z jednym tylko widoczkiem na wspomnianej polance, całkiem blisko już celu. Nagrodą jednak za wysiłek jest bardzo ładna panorama otoczenia Doliny Kościeliskiej z widoczną w oddali ostrą granią Giewontu, w odmiennej niż zazwyczaj oglądamy perspektywie.
Polana Stoły (1320 m n.p.m.) znajduje się na wschodnich stokach masywu Kominiarskiego Wierchu. Jej nazwę wywodzi się od sztolni, jest więc pamiątką po górniczej przeszłości Tatr. Ścieżkę, którą podchodziliśmy wyznakował własnoręcznie Mieczysław Karłowicz w 1892 roku, a wytyczony przez niego szlak uznawany jest za najstarszy w Tatrach Zachodnich. Wtedy prowadził na niezwykle widokowy szczyt Kominiarskiego Wierchu, ale już od bardzo dawna jest zamknięty i kończy się ślepo właśnie tu. Zresztą, na Kominiarski Wierch nie chodzi się już od trzydziestu lat. Ostatnią ścieżkę z Przełęczy Iwaniackiej zamknięto, gdy pod szczytem zagnieździły się orły. Bo one nie lubią ludzi.
Na Polanie Stoły znajdują się trzy szałasy pasterskie, ponoć najcenniejsze w Tatrach Zachodnich, wszystkie zarejestrowane jako zabytki. Budowane są na zrąb, kryte drewnianymi dachami, które wzmacniają tzw. jarzma ? obciążone kamieniami żerdzie. W zasadzie wzmacniały? w tej chwili widać tylko miejsca, gdzie być powinny, z dachów tu i ówdzie zwisają jedynie smętne resztki.
W szałasach na Polanie Stoły ukrywał się na przełomie lat 1944 i 45 Wacław Krzeptowski, który w czasach okupacji wcielał w życie ideę Goralenvolku i został skazany na śmierć przez AK za kolaborację z Niemcami. Nie uniknął wyroku.
Warto wiedzieć
Szlak na Polanę Stoły prowadzi z Doliny Kościeliskiej. Jego początek znajduje się nieco powyżej dojścia do jaskini Mroźnej. Nie jest oblegany.
Dodaj komentarz