Przysłup Miętusi
Siedząc na ławeczce

Nagle od strony Małej Łąki posłyszeliśmy gwar. Wkrótce wyłonił się przewodnik w służbowym ubranku, dalej pani wychowawczyni, ze trzydziestką dzieciaków. Przewodnik najpierw pochwalił się odczytami z GPS-a, potem już zaczął opowiadać ciekawie…
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Stanisław Błachnio
Przysłup Miętusi. Siedząc na ławeczce
O tym, że ?Przysłup? to wołoska nazwa przełęczy, przywleczona tu przez pasterskich osadników, częsta w całych Karpatach, że ?Miętusi? od rodu Mietusów zamieszkałych koło Cichego, wypasających owce na tutejszych halach.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kiedy zeszliśmy na Przysłop Miętusi i przysiedliśmy na stojących na rozstaju dróg ławeczkach, ogarnęła nas cisza i spokój. Ani żywego ducha, tylko Tatry dookoła: od wschodu Giewont, od południa grań Czerwonych Wierchów, na zachodzie poszarpany masyw Kominiarskiego Wierchu. Za plecami lesisty Hruby Regiel?

Nagle od strony Małej Łąki posłyszeliśmy gwar. Wkrótce wyłonił się przewodnik w służbowym ubranku, dalej pani wychowawczyni, ze trzydziestką dzieciaków, a na końcu tatusiowie i mamusie z obstawy. ? Jesteśmy na wysokości 1189 metrów, pokonaliśmy tyle a tyle kilometrów, tyle a tyle różnicy wysokości, średnia prędkość ? półtora kilometra na godzinę ? przewodnik najpierw pochwalił się odczytami z GPS-a, potem już zaczął opowiadać ciekawie?

O tym, że ?Przysłup? to wołoska nazwa przełęczy, przywleczona tu przez pasterskich osadników, częsta w całych Karpatach, że ?Miętusi? od rodu Mietusów zamieszkałych koło Cichego, wypasających owce na tutejszych halach. O tym, że prowadzono tu prace górnicze, wydobywano rudy żelaza? ? O proszę, popatrzcie na czerwone skały wystające wśród drzew ? przewodnik pokazał wychodnie na ścianie Czerwonego Gronika ? ten kolor oznacza obecność rud żelaza?. Urobek zwożono Hawiarską Drogą, teraz nią prowadzi niebieski szlak do Doliny Małej Łąki? Tamtędy szliśmy. Tą drogą najczęściej, na plecach, wnoszono zaopatrzenie do schroniska? O tu, poniżej było schronisko, własność rodziny Krzeptowskich? zamknięto je w 1957 roku, potem stało puste, aż spłonęło w latach osiemdziesiątych?
Przewodnik opowiada sporo i ciekawie, dzieciaki, jeśli tylko zechcą słuchać, mogą się wiele dowiedzieć? My jednak uciekamy od gwaru szkolnej wycieczki, szukamy w Tatrach ciszy? To możliwe, poza sezonem?

Warto wiedzieć

Na Przysłopie Miętusim znajduje się ważny węzeł szlaków. Ścieżka nad Reglami łącząca na tym odcinku Dolinę Kościeliską z Doliną Miętusią ze wspomnianym niebieskim szlakiem wiodącym od wylotu Doliny Małej Łąki na Małołączniak. W tym miejscu kończy się też czerwony szlak prowadzący z Nędzówki przez Staników Żleb.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 września 2010; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij