Rakoniewice
Sikawki w rynku i w kościele

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pod koniec lata, w ubiegłym roku odsłonięto na rynku w wielkopolskim miasteczku Rakoniewice pomnik strażaków. Strażacy leją wodę do okrągłego basenu: gaszą ogień. Symbolizuje go podświetlony na czerwono wodotrysk.
Autorem rzeźb strażaków – kobiety i mężczyzny – jest poznański rzeźbiarz Robert Sobociński. To ponoć jedyny taki pomnik w Polsce. Odsłonięto go na 35-lecie mieszczącego się właśnie w tym mieście muzeum pożarnictwa.
Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach jest jednym z najstarszych i najbogatszych w zbiory w Polsce. Powstało w 1974 roku, w znacznej mierze dzięki samym strażakom, zawodowym i ochotnikom, którzy przekazali tu swoje prywatne zbiory. Siedzibą muzeum od początku był budynek opuszczonego kościoła poewangelickiego z 1763 roku. W kolejnych latach pobudowano następne pawilony, gdzie stoją wozy bojowe (najstarsze z 1227 i 1929 roku) oraz przekazano muzeum wyremontowany gmach dawnej szkoły. Teraz to ogromna placówka, która jest oddziałem Centralnego Muzeum Pożarnictwa Mysłowicach (na Śląsku). W Muzeum zgromadzono około cztery tysiące eksponatów. Pochodzą one przeważnie z terenu Wielkopolski, ale też z innych dzielnic kraju a nawet z zagranicy. W znacznej części są darami przekazanymi przez osoby i rodziny pielęgnujące strażackie tradycje.
Warto wiedzieć
Najciekawsze eksponaty znajdują się w starym kościele. Stoją tam stare pompy, drewniane sikawki, wiszą najstarsze, jeszcze skórzane hełmy. Są syreny, gongi, mundury, sztandary, dokumenty, zdjęcia – naprawdę zbiór jest interesujący. Dumą muzeum jest najstarszy w Polsce konny wóz bojowy, na którym wyryto datę 1786.
Bardzo fajne muzeum straży pożarnej jest w Kotuniu, niedaleko Siedlec. Malutkie, kameralne, ale prawdziwe.