Moskwa
Sobór Uspieński, najpiękniejszy na Kremlu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W 1990 roku, po 72-letniej przerwie, wznowiono w soborze odprawianie obrzędów religijnych. Nie stracił jednak funkcji muzealnych.
Pod złotymi kopułami
Sobór Uspieński jest budowlą na planie prostokąta, z ozdobnymi portalami wejściami od południa, północy i zachodu – obecnie głównym dla zwiedzających. Budowlę wieńczy pięć złoconych kopuł: cztery identyczne na planie kwadratu i nieco większa centralna. Część soboru przeznaczoną dla wiernych, mniej więcej dwie trzecie całego wnętrza oddzielonego od części dla duchownych ikonostasem z carskimi wrotami, dzielą cztery okrągłe kolumny jak gdyby na trzy nawy. Nie zamierzam oczywiście pisać przewodnika po tej świątyni. Trzeba ją zobaczyć samemu i nie żałować czasu na poznawanie detali i szczegółów.
W świecie starych fresków
Wnętrze jest bajecznie ozdobione freskami oraz ikonami.Nie ma chyba wolnego od nich centymetra kwadratowego. Freski, odnowione w latach 1642-44 pokrywają ściany, kolumny, stropy, a nawet wnętrza bębnów na których umieszczone są kopuły. Malowało je 150 artystów ? malarzy ikon, tworząc ponad 250 kompozycji o tematyce biblijnej z przerażającymi scenami Sądu Ostatecznego oraz z życia Jezusa i Marii. Jest tu także przeszło dwa tysiące oddzielnych postaci. Freski pokrywają również portale wejściowe i frontony nad nimi z zewnątrz. Szczególnie pięknie ozdobiony jest portal południowy głównego wejścia do soboru, z wielką ikoną Matki Bożej z Dzieciątkiem i stojącymi po bokach aniołami. Nie ustępują mu wiele zdobienia portalu północnego, również z trzypiętrową kompozycją fresków.
Przed ikonostasem
Ikonostas w soborze jest pięciopiętrowy, znajduje się w nim 69 ikon. Przy czym najstarsza, św. Jerzego, pochodzi z XI wieku. Niewiele młodsza, bo z XII wieku, jest jedna z ikon Matki Bożej. Część z tych ikon pochodzi jeszcze z pierwszego Soboru Uspienskiego, większość powstała w XV wieku. Jest też w świątyni wiele innych obiektów szczególnie wartych zobaczenia: specjalne miejsca modlitwy cara, carycy i patriarchy w postaci jakby krytych namiotowymi dachami kapliczek z klęcznikami. A także sarkofagi i relikwiarze metropolitów pochowanych w tej świątyni.
Dodaj komentarz