Poprad
Pięć tryptyków w Spiskiej Sobocie

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
O dzielnicy Popradu, dawniej miasteczku Spiska Sobota (Spisská Sobota) pisałam już kiedyś. Zachwycałam się starymi domami stojącymi przy rozległym placu. Wtedy nie udało mi się obejrzeć wnętrza kościoła dominującego nad zabytkową starówką. Teraz wiem, że warto.
Zabytkowy kościół św. Jerzego znajduje się w zachodniej części spiskiego, wrzecionowatego rynku. Zbudowany został przed 1273 r. Pierwotnie był budowlą romańską, ale w 1464 r. przebudowano go w stylu gotyckim. I taki charakter zachował do dziś we wnętrzu. Nie zmieniły tego późniejsze przebudowy w czasach renesansu i baroku ? dobudowa kaplicy św. Anny przed 1514 rokiem, a w XVIII wieku kruchty, zakrystii i wieży.
Dzieła największych mistrzów
Krzyżowe sklepienie prostokątnej nawy wsparte jest na jednym filarze. Zamknięte trójbocznie prezbiterium przykryte jest sklepieniem gwiaździstym. Na ostrołukowej tęczy znajduje się późnogotycka (z 1489 r.) grupa rzeźb przedstawiająca ukrzyżowanie, w której ? ciekawostka ? obok Chrystusa znalazły się postaci dwóch łotrów. W kościele znajduje się też pięć gotyckich tryptyków, z których najcenniejszy jest ołtarz główny, przypisywany słynnemu rzeźbiarzowi Pawłowi z Lewoczy, datowany na rok 1513. W centralnym miejscu kompozycji znajduje się postać św. Jerzego zabijającego smoka. W jednym ze skrzydeł odnajdziemy postać św. Stanisława biskupa. Nie dziwi obecność tego polskiego świętego: Spiska Sobota, przez trzy i pół wieku, razem z innymi miastami zastawu spiskiego, pozostawała pod koronną administracją. Pozostałe tryptyki dedykowane są Pannie Marii, św. Antoniemu pustelnikowi, św. Mikołajowi, św. Annie (prawdopodobnie także powstał w warsztacie Pawła z Lewoczy). Pozostała część wyposażenia kościoła (oprócz może jeszcze gotyckiej chrzcielnicy) powstała w czasach baroku. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się dzwonnica zbudowana w latach 1588-89. Trochę nietypowa dla regionu, bo podczas przebudowy w kolejnym wieku straciła charakterystyczną spiską attykę.
Niezwykły Grób Pański
W bocznej kaplicy znajduje się instalacja przedstawiająca Grób Pański. Dzieło to pochodzi z 1780 r. i jest ustawione kulisowo. Kolejne obrazy przedstawiające aniołki stoją coraz to dalej, potęgując wrażenie głębi. Chrystus złożony jest gdzieś daleko, jakby w jaskini?
Warto wiedzieć
Kościół na co dzień jest zamknięty. Warto odwiedzić go więc bezpośrednio po nabożeństwie.
Dodaj komentarz