Orlík
Średniowieczny zamek nad Wełtawą

Gdy powstawał, zamek stał na szczycie wysokiej skały na ostrogu Wełtawy. Obecnie jest to półwysep wrzynający się w wody Zalewu Orlickiego, którego poziom, po zbudowaniu zapory, podniósł się o 80 metrów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Orlík. Średniowieczny zamek nad Wełtawą
W 1948 r. Schwarzenbergowie musieli opuścić swoją siedzibę i wyemigrowali do Austrii. Wrócili po roku 1989, gdy Karl Schwarzenberg został szefem kancelarii prezydenta Czechosłowacji Vaclava Havla.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Prywatna własność, dostępna do zwiedzania

Nie jest jednak zamieszkany, tylko od maja do października dostępny do zwiedzania. Szczególnie ciekawy jest w nim wielki salon w stylu empire z meblami i wyposażeniem wykonanym we Francji w latach 1822-24. Znajdują się w nim również portrety rodu i popiersie Napoleona I ? dar od cesarza Francuzów. Oglądać można również Salę Teski nazwaną tak na cześć jej twórcy, rzeźbiarza Jana Teski, bratanka jednego z najwybitniejszych malarzy czeskich Mikoláša Alša. Jest w niej przepiękny kasetonowy sufit, pokryte okładziną ściany i drzwi. Jego praca została wysoko oceniona na Wystawie Jubileuszowej w Pradze w roku 1891. Sala Rycerska ? kolejna dostępna dla zwiedzających ? ma w oknach oryginalne witraże renesansowe i barokowe. W małej Zbrojowni urządzono muzeum starych i nowszych rodzajów broni, pistoletów, prochownic itp. Natomiast w zamkowej bibliotece założonej przez protoplastę tej gałęzi rodu ponad dwa wieki temu i systematycznie uzupełnianej znajduje się ponad 18 tys. książek w różnych językach i o różnej tematyce. Zamkowe korytarze i klatki schodowe ozdabiają trofea myśliwskie. Rarytasem jest też tzw. Klaudiánova mapa, najstarsza drukowana mapa Czech.

80 metrów bliżej powierzchni wody

Gdy powstawał, zamek stał na szczycie wysokiej skały na ostrogu Wełtawy. Obecnie jest to półwysep wrzynający się w wody Zalewu Orlickiego, którego poziom, po zbudowaniu zapory, podniósł się o 80 metrów. Obecnie najstarszą częścią zamku jest część południowo zachodniego skrzydła gotyckiego. Do niego dobudowywano następne części. W 1575 r. skrzydło północno zachodnie, zaś w latach 1751-53 południowo zachodnie. I jak już wspomniałem, w XIX w. dobudowano trzecie piętro. Budowlę zdobią trzy wieże. Dwie okrągłe, z których nazywana niegdyś Uherka ? Węgierką, ma fundamenty w wyciosanej skale, małe okna i służyła m.in. jako więzienie. Natomiast trzecia ma za podstawę połowę koła. Nie wiadomo jednak, czy taką była od początku, czy też jej część wyburzono w roku 1802 podczas gruntownej przebudowy zamku. Na dziedzińcu stoi kaplica poświęcona Matce Bożej. Jest to więc ciekawy i bardzo malowniczo wyglądający zamek, chociaż na zdjęciach oraz przedwojennych czechosłowackich znaczkach pocztowych prezentował się on bardziej majestatycznie.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 3 grudnia 2012; Aktualizacja 9 listopada 2018;
 

Komentarze: 2

    nik, 6 stycznia 2016 @ 07:48

    tchórzliwe pepiczki. nic im po zamkach

    nik gamoń, 16 września 2016 @ 00:24

    widzę że w Trzech Króli padło na głowę. Współczuję.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij