Podlesok
Stąd wiodą szlaki w Słowacki Raj

To punkt wypadowy wycieczek do centralnej i północno-zachodniej części Słowackiego Raju. Stąd wychodzi się do uważanego z najpiekniejszy wąwozu Suchá Belá i przez Przełom Hornadu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Podlesok. Stąd wiodą szlaki w Słowacki Raj
Na polanach ustawione są drewniane domki turystyczne o różnym standardzie i cenach. Jest też bardzo duże pole namiotowe.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wzdłuż tych wąwozów utworzono sztuczne chodniki turystyczne. Górna część Hornadu ma wodę niemal zdrojową i objęta została ochroną sanitarną. Są tu ujęcia dla Spiskiej Nowej Wsi, Lewoczy i Smiżan.

Krasowy raj

Słowacki Raj (Slovenský raj) to niewielki masyw górski pełen zjawisk krasowych. Wchodzi w skład Rudaw Słowackich. Nie bez powodu nazwano ten teren ?rajem?. Znajdziemy tu wiele malowniczych zakątków: strome i skaliste wąwozy, wąskie wapienne kaniony i bogatą roślinność. Trasy pokonuje się dzięki drabinkom, łańcuchom i kładkom. Do najciekawszych należą Suchá Belá, Veľký Kyseľ, Malý Kyseľ, Veľký Sokol, Malý Sokol, Kamenné vráta, Piecky i Zojmarská roklina. Słowacki Raj porośnięty jest lasami jodłowo-bukowymi. Żyje tu szereg rzadkich gatunków zwierząt i ptaków.

Warto wiedzieć

* Kto lubi gwar, będzie się w Podlesku dobrze czuł. Turyści oczekujący ciszy i spokoju mogą zakwaterować się w pobliskich Betlanowcach.
Parking u wejścia do parku jest płatny 2 euro. Od lutego 2012 roku jest pobierana opłata za wstęp do parku narodowego w wysokości 1.50 euro za dzień (normalny) i 0.50 euro (ulgowy). Przy każdym wejściu jest budka z kasą i nie ma możliwości przejścia obok. ?Budkowy? dokładnie sprawdza bilety.
Wąwozy w Słowackim Raju są objęte ochroną od 1976 roku wszystkie tiesňavy zostały objęte całkowitą ochroną przyrody. Park narodowy utworzono tu w 1988 roku. Wolno poruszać się tylko po znakowanych szlakach. Towarzyszą im ścieżki edukacyjne (náučny chodnik), z tablicami informacyjnymi. Pierwszy taki ?chodnik? wykonano w 1972 roku od strony północnej, między Podleskiem a Čingovem. Ostatnia tablica z numerem 13 znajduje się na Tomaszowskim Widoku (Tomášovský vyhlád). Drugi poprowadzono w 1974 roku po południowej stronie Słowackiego Raju od miejscowości Dedinký.
Przejście przez wąwozy jest jednokierunkowe (w górę).

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 6 sierpnia 2012; Aktualizacja 2 lipca 2018;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij