Prószków
Stary zamek po remoncie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Renowację zamku w Prószkowie i pałacu w Tułowicach zakończono w ubiegłym roku. Teraz mieści się tu dom pomocy społecznej, ale można go zwiedzać po uzgodnieniu terminu.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1250 r. W 1560 Prószków uzyskał prawa miejskie. Do 1769 r. był w posiadaniu rodziny Prószkowskich. W 1644 r. Prószków został zniszczony na skutek działań wojennych (wojna trzydziestoletnia). W 1763 r. Leopold Prószkowski zbudował pierwszą w tej części Europy fabrykę fajansu. Na przełomie XIX i XX w. Prószków utracił prawa miejskie. Ponownie odzyskał je w styczniu 2002.
Siedziba możnego rodu
Budowę zamku rozpoczął w 1562 r. baron Jerzy Prószkowski, wysoki urzędnik cesarki. W myśl renesansowego założenia budowla łączy cechy reprezentacyjnej budowli z elementami obronnej warowni. W 1644 r. zamek został spalony przez wojska szwedzkie, odbudowany i przekształcony w 1677 przez mediolańskiego architekta Jana Seregano, przez co zatracił pewne cechy budowli pierwotnej. W 1769 r. po śmierci Leopolda Prószkowskiego, ostatniego z rodu, przeszedł na własność rodziny Dietrichsteinów. Majątek należał do tej morawskiej rodziny do 1783 r., kiedy to odkupił go król pruski Fryderyk II. W latach 1845-47 częściowo przekształcony w związku z adaptacją na Akademię Rolniczą, a po jej rozwiązaniu, dostosowywany do potrzeb szpitala. Teraz mieści się tu dom pomocy społecznej.
Pamiątki po dawnych właścicielach
Do dziś można obejrzeć, m.in. tarcze herbowe Prószkowskich (na zewnątrz budynku nad bramą wjazdową), dekoracje stiukowe z plafonami w dawnej sali rycerskiej i kaplicy, na dziedzińcu basen fontanny marmurowy prawdopodobnie z XVIII w. Na ścianach zewnętrznych (od strony parku) fragmenty scen batalistycznych i prawdopodobnie mitologicznych, wykonanych techniką sgraffitową.
Remont dobiegł końca
Renowację zamku w Prószkowie i pałacu w Tułowicach zakończono w 2011 r. Odnowiono sgrafitta o tematyce figuralnej, kamieniarkę okienną i kamienne elementy systemu odpływowego do fosy, dekorację sztukatorską, odlewy gipsowe, sklepienie i ściany w sali rycerskiej, kamienny portal, kaplicę, a w niej sztukaterię na sklepieniach, obrazy, rzeźby, złocenia, elewację całego budynku.
Warto wiedzieć
Zamek można zwiedzić za zgodą starosty opolskiego po uprzednim uzgodnieniu terminu.
Tel. do sekretariatu: 77 441 40 60
Dodaj komentarz