Jezioro Otmuchowskie
Zbiornik z najdłuższą ziemną zaporą
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Najpierw z drogi, potem z brzegu, wreszcie z zamkowej wieży podziwiałam Jezioro Otmuchowskie. Bardzo pięknie się prezentowało na tle ośnieżonych jeszcze w oddali Sudetów ? Jesioników i Masywu Śnieżnika. W takiej przedwiosennej szacie.
Jezioro Otmuchowskie jest tworem sztucznym. To zbiornik zaporowy, retencyjny, na Nysie a Kłodzkiej, powyżej (w sensie biegu rzeki) miasta. Nurt przegradza tama ziemna, która pozwala spiętrzyć wodę do 18,6 m. Jezioro ma powierzchnię 20,6 km kw. Tama jest najdłuższą w Polsce zaporą ziemną, ma 6,5 km.
Pierwszy w regionie
Zbiornik Otmuchowski jest najstarszym wielkopowierzchniowym zbiornikiem retencyjnym w regionie. Pierwsze plany zbudowania tamy w tym miejscu powstały w 2013 r., ale nie zrealizowano ich z powodu wybuchu wojny. Czekały na swój czas przez prawie 20 lat. Zaporę wybudowano w latach 1928-33, gdy Opolszczyzna należała do Niemiec. Tak jak dziś, akwen nosił wówczas nazwę Staubecken Ottmachau (Zbiornik Otwmuchowski) lub Ottmachauer See (Jezioro Otmuchowskie). Przy budowie zatrudniono ponad 2 tys. osób. Dwóch robotników zginęło.
Kaskada Nysy
Zbiornik należy do kaskady Nysy Kłodzkiej, hydrotechnicznego systemu utworzonego już w czasach PRL w środkowym biegu rzeki. W jej skład wchodzą także Zbiornik Topola, Zbiornik Kozielno tworzące razem Zalew Paczkowski oraz Jezioro Nyskie. Na zaporze pracuje czteroturbinowa elektrownia wodna o mocy 4,8 MW. Zbudowano ja razem z tamą. Gmach elektrowni posadowiono na skarpie tamy od strony wody, co jest ponoć ewenementem w budownictwie wodnym Europy. Budynek ten w całości został wykonany ze stali i szkła i jest długi na prawie 100 metrów.
Warto wiedzieć
Nad jeziorem gniazduje czapla siwa oraz wiele innych ptaków wodnych. Wody jeziora słyną z sandaczy. Infrastruktura plażowa jest ponoć marna, ale nie zwiedzałam jej w plażowym czasie :).
Dodaj komentarz