Suzhou
Na Wielkim Jedwabnym Szlaku

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ogrody na liście UNESCO
Najsłynniejsze jednak są tutejsze ogrody, z których najważniejsze, podobnie jak stare centrum miasta, znajdują się na Liście Dziedzictwa UNESCO. Zachowało się ich kilkadziesiąt, najstarsze powstawały podobno już około tysiąca lat temu. Większość ma oczywiście poetyckie nazwy, a najsłynniejsze obecnie powstały w XI ? XVI wiekach. Wiele tych samych drzewek i krzewów w nich pielęgnowanych jest przez kolejnych właścicieli od kilkuset lat. Są to niezwykle malownicze miejsca tworzone według aktualnej mody w momencie, w którym powstawały. A ich twórcami byli przede wszystkim zamożni, zwłaszcza emerytowani, urzędnicy. Największym z tych ogrodów ? ma 5 hektarów powierzchni i dzieli się na trzy części ? jest Ogród Pokornego Zarządcy. Założył go w roku 1513 emerytowany sędzia Wang Xian Chen. Oprócz specjalnie dobieranych oraz kształtowanych drzew, także miniaturowych i krzewów oraz innych roślin, są w nim stawy z przerzuconymi nad nimi mostkami. A na brzegach stoją ? w sumie kilkanaście ? stylowych drewnianych parterowych budynków o spadzistych dachach. Mają one, jak już wspomniałem, poetyckie nazwy. Np. pawilony: Odległych Woni ? główny w ogrodzie, Pomarańczy, Drzewa Firmiana i Bambusa czy Kaczki Mandarynki.
Wangshi ? Ogród Mistrza Sieci jest jednym z najstarszych zachowanym i doskonale utrzymywanym. Postał on w roku 1149. Jest niewielki, kameralny, niezwykle malowniczy i urokliwy. Oczywiście ze stawem, stojącymi nad nim kilkoma budynkami, wspaniałą roślinnością oraz kompozycjami z kamieni. To właśnie z tych ostatnich, ozdobnych, słynny jest, i przez znawców uważany za najpiękniejszy w mieście, ogród założony w 1342 roku i nazwany Shizi Sin ? Lwim Zagajnikiem. Również w nim jest duży staw z przerzuconym nad nim mostem oraz stojącymi nad jego brzegami budynkami z ozdobnymi kratownicami. Fragment skalnego ogrodu przypomina rzeczywiście zagajnik. Spodobał mi się też stosunkowo niewielki Ogród Lingerin, artystki. W znajdującym się w nim starym, dużym ale zadbanym drewnianym pawilonie i przed nim wysłuchałem koncertów artystek grających na tradycyjnych, zabytkowych chińskich instrumentach muzycznych oraz wykonujących tańce. Przewodniki i przewodnicy zachęcają również do zobaczenia co najmniej kilku innych tutejszych ogrodów.
Niestety, podczas krótkiego zazwyczaj pobytu w Suzhou, przeważnie nie starcza na to czasu. A przecież już ich nazwy budzą zainteresowanie. Yi Yuan ? Ogród Harmonii, stosunkowo młody, gdyż dopiero z czasów dynastii Qing, założony przez ówczesnego prefekta miasta Wenbina w 1880 roku. Ale jego twórca wykorzystał kamienie i elementy krajobrazowe pochodzące z innych, opuszczonych już tutejszych ogrodów. I stworzył piękną całość ze stawem otoczonym skalnymi ogrodami, z brzegami spiętymi zygzakowatym mostem. Oraz z zawieszonym nad stawem Pawilonem Pachnącego Lotosu. Jako znany kolekcjoner zebrał też sporo wartościowych dzieł sztuki, które można obecnie w nim podziwiać. Innym polecanym ogrodem jest Canglang Ting ? Ogród Pawilonu Błękitnej Fali. Podobno najstarszym obecnie w Suzhou, gdyż założonym w roku 1044 przez uczonego Su Zimei. A także pierwotnie bliźniacze ogrody, odnowione w połowie XX wieku, Liu Yuan (Ogród Przebywania) i Xi Yuan (Ogród Zachodni). Założone przez cesarskiego urzędnika w XVI wieku, a przeprojektowane w 1800 roku. I również zaliczane do najsławniejszych w mieście.
Dodaj komentarz