Makau
Portugalska starówka w chińskim mieście

Urocze, przypominające w wielu fragmentach portugalskie i miasta, i miasteczka, chociaż także z chińskimi domieszkami, jest zabytkowe centrum Makau. Wraz z ponad 20. zabytkami i placami od 2005 r. znajduje się ono na liście UNESCO.
fot: Cezary Rudziński
Makau. Portugalska starówka w chińskim mieście
W 1835 roku, podczas tajfunu, zniszczył katedrę pożar. Ocalała tylko ta piękna fasada pozostawiona na pamiątkę i starannie zrewaloryzowana w latach 90. XX w. Zamykając prowadzące do niej wysokie schody, z prześwitami dawnych drzwi i okien, robi rzeczywiście wrażenie.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wszystkie, nieliczne zresztą, zabytki Makau powstały w okresie kolonialnym. Trzy forty, świątynie, gmachy publiczne, stare części miasta, hotele, kasyna…

Najwyżej położona jest, w północnej części miasta, Fortaleza de Mong-Ha. We wschodniej – Fortaleza da Guia, fort zbudowany w 1637 r., a obok niego w 1835 r. latarnia morska. Na jej szczyt można zarówno wejść jednym ze szlaków turystycznych, jak i wjechać kolejką linową.

Fortaleza do Monte

Najciekawszy jest jednak fort centralny – Fortaleza do Monte zbudowana w 1616 roku na wzgórzu pośrodku półwyspu. Z jej potężnych umocnień na murach, na których nadal stoją zabytkowe armaty, roztaczają się piękne widoki na miasto, wyspy, ujście Rzeki Perłowej i morze. Nie była to twierdza tylko dla postrachu. Istnienie portugalskiego Makau bardzo bowiem przeszkadzało w interesach innej ówczesnej potędze morskiej – Niderlandom. Wojny między nią i Portugalią toczyły się więc tak daleko od tych niewielkich obszarowo macierzystych krajów europejskich. To dzięki tej fortecy odparty został m.in. atak wojsk holenderskich w 1622 roku. Miało to ogromne znaczenie, gdyż w jej obrębie znajdowała się pierwsza portugalska osada w Makau.

Średniowieczny sejsmograf i… marionetki

Obecnie w zboczu wzgórza, nad którym góruje ta forteca, znajduje się jedna z głównych tutejszych atrakcji, muzeum Makau. Świetnie zaplanowane, nowoczesne, z windami i ruchomymi schodami wwożącymi zwiedzających na szczyt Fortaleza do Monte, prezentuje tutejsze życie Chińczyków i Portugalczyków na przestrzeni wieków. Od przybycia w te strony pierwszych kupców i, oczywiście, spieszących do nawracania „pogan” jezuitów. Wspomnę, że rzymskokatolicką diecezję ustanowił tu papież Grzegorz XIII już w 1556 roku. Jeszcze przed uzyskaniem przez Portugalię prawa do założenia stałej osady. W muzeum tym moją uwagę zwróciły miniatury europejskich i chińskich statków i XV- wieczny egzemplarz wynalezionego przez Chińczyków sejsmografu oraz prezentacja południowego odcinka Wielkiego Jedwabnego Szlaku z Chin, przez Indie i Bliski Wschód – do Italii. A także ekspozycje poświęcone religiom: buddyzmowi, konfucjanizmowi, chrześcijaństwu – z ich przedmiotami kultu i akcesoriami: figurkami, dzwonami, monstrancjami, świecznikami, szatami liturgicznymi itp. Z dużym zainteresowaniem obejrzałem również stare mapy, ilustracje, chińską porcelanę oraz teatrzyk marionetek.

Co widać z wielkiej Macau Tower

Skoro o widokach z góry mowa, to najrozleglejsze są oczywiście ze szczytu 338-metrowej wysokości Macau Tower. Szybko wjeżdżając na nią windami, można z tarasu lub restauracji o częściowo przeźroczystych podłogach zobaczyć w pogodny dzień nawet odległy o 60 km Hongkong. Na wieży tej możliwe są również szczególne atrakcje: wspinaczka po jej zewnętrznych ścianach, spacery po górnej krawędzi na wysokości 333 m i skoki na bungee. Większość wybiera jednak zabytki i inne atrakcje na dole. Urocze, przypominające w wielu fragmentach portugalskie i miasta, i miasteczka, chociaż także z chińskimi domieszkami, jest zabytkowe centrum Makau. Wraz z ponad 20. zabytkami i placami od 2005 r. znajduje się ono na Liście Dziedzictwa UNESCO. Spacer ulicami i uliczkami wśród 2-3 piętrowych domów z balkonami i zewnętrznymi galeryjkami, między palmami, to świetny relaks. Chociaż ciekawe są też większe gmachy zabytkowych hoteli i kasyn – zwłaszcza duży ich kompleks „Lisboa”, jak i nowoczesna architektura użytkowa. Szczególnie warte zobaczenia, i to zarówno w dzień, jak i w nocy jest Largo do Senado – plac Senacki, a także nabrzeżna Avenida de Praia Grande.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij