Kraków
Święconki 2013 na Rynku Głównym

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Chrzan i sól chronią od zepsucia
„Święcone” to nie tylko pokarmy. Zalicza się tu też śniadanie świąteczne spożywane w Wielką Niedzielę po rezurekcji. Zaczyna się ono od dzielenia się święconym jajkiem. Tradycja ta kultywowana jest do dzisiaj niemal w całej Polsce. Wyjątkiem są niektóre wsie pomorskie i część Górnego Śląska. W Ziemi Sądeckiej i na Pogórzu Rzeszowskim przed śniadaniem zjadano po lasce chrzanu. Był to symbol umartwiania, któremu powinien poddać się każdy chrześcijanin, bo Jezus cierpiący na krzyżu pojony był octem i żółcią. Wierzono też, że chrzan ma właściwości lecznicze. Podobnie traktowana była sól.
Jak przygotowywano się do „święcenia”?
Gospodynie już od Wielkiego Postu malowały i wyklejały pisanki oraz kraszanki. Jest to niezbędny element Świąt Wielkanocnych. Jajko bowiem symbolizuje budzące się życie. Ważną rolę odgrywało w magii pasterskiej. Gdy pierwszy raz po zimie wyprowadzano zwierzęta na pastwisko, to pastuch wynosił też jajo święcone, które było przechowywane od ostatniej Wielkanocy. Wkładano je za obrazy lub układano na oknach. Wierzono, że się nie starzeją i mają leczniczą moc. Z kolei gospodynie dawały kurom skorupki z jaj święconych, żeby dobrze się niosły. Do dzisiaj wierni obrządku prawosławnego składają pisanki na grobach bliskich.
Wielki Tydzień i Triduum Paschalne
Wielka Sobota to ostatni dzień przed Wielkanocą, najważniejszym świętem chrześcijan. Poprzedza ją Wielki Tydzień, którego najważniejszą częścią jest Triduum Paschalne. To zespół obrzędów i nabożeństw odprawianych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Dla wiernych to czas modlitwy, postów, skupienia, pokuty, nawrócenia. W tym też czasie kapłani odwiedzają obłożnie chorych. Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej Niedzieli. Wielki Tydzień to zwyczaje związane z tradycjami ludowymi i regionalnymi. Poniedziałek i Wtorek to dni poświęcone pojednaniu. W tych dniach robiono wielkie porządki, ozdabiano domy. W Wielką Środę, w tradycji katolickiej, gasi się świece na ołtarzu i kościół staje się domem żałobnym. Dzwony w kościołach milkną w Wielki Czwartek. Zastępują je drewniane kołatki. W tym dniu biskupi obmywają nogi dwunastu biedakom na znak pokory i równości wobec Boga. W Rzymie papież Franciszek obmył nogi skazańcom z zakładu karnego. Wśród nich były po raz pierwszy dwie kobiety.
Największa żałoba przypada na Wielki Piątek. Na ołtarzach nie ma już kwiatów i świec, tabernakula są puste, a obrazy z wizerunkiem Chrystusa – zasłonięte. W kościołach jest Grób Chrystusa do którego podążają wierni. W wielu miastach organizowane są widowiska pasyjne. Przedstawiają najważniejsze wydarzenia: wjazd Jezusa do Jerozolimy, Ostatnią Wieczerzę, Ogrójec, zdradę Judasza, sąd, Drogę Krzyżową.
Oglądałam migawki w telewizji, ładnie to wygladło, choć nie wiem, dlaczego nie dziło się to w kościele a na rynku. Ciekawa jestem czy w innych miastach też są takie publiczne, nie kościelne świeconki?
Równocześnie co pół godziny odbywa się święcenie w Bazylice Mariackiej- to napisałam w tekście powyżej :)
„Ta” była najbardziej kościelna, bo sam kardynał polewał…Takie święcenie przed Bazyliką Mariacką jest dla tych, którzy chcą również posłuchać życzeń prezydenta miasta. Kardynał też tylko raz może poświęcić czas na święcenie.
także uważam, że swiecenie to w kościele. Ale z drugiej strony całkiem to ładny, choć nowy zwyczaj. Do zaakceptowania, jeśli nie potraktuje sie go jako ekspansję koscioła tylko zachowanie, kultywowanie czy nawet odbudowywanie tradycji. jestem za.