Magura Spiska
Szlak z widokiem na Tatry Bielskie

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Magura Spiska (Spišská Magura) to ciągnący się przez trzydzieści kilometrów grzbiet górski, oddzielający Pieniny od Tatr. Łagodny, beskidzki w charakterze, pozostawał w cieniu sąsiednich gór, bo wydawał się nieatrakcyjny krajobrazowo. Do czasu. Do czasu, aż w 2004 roku przyszła Veľká kalamita.
Veľká kalamita. Tak Słowacy nazywają huragan, który wymiótł całe połacie lasu po ich stronie Tatr i zahaczył też o Magurę Spiską. Porośnięty do tej pory gęsto drzewami grzbiet stał się jednym wielkim wiatrołomem. Odsłoniły się widoki. Na Tatry Bielskie z Nowym, Płaczliwą i Hawraniem i na Tatry Wysokie z dominującą ścianą Łomnicy. A także na białe skałki Pienin po drugiej stronie, choć wzrok przyciągają tatrzańskie kolosy.
Ze wschodu na zachód
Magura Spiska ciągnie się ? najogólniej ? z zachodu na wschód od naszego Jurgowa po dolinę Popradu. Najwyższym szczytem jest Repisko (1252 m n.p.m.) w zachodniej części pasma, a kolejne kulminacje oddzielają tylko niewielkie obniżenia. Idzie się łatwo i równo, jednak daleko: pokonanie całego grzbietu zajmie z pewnością 10-12 godzin. I trzeba wybrać drogę ze wschodu na zachód: panoramę Tatr cały czas mamy wtedy przed oczami! Grzbietem Magury Spiskiej prowadzi niebieski szlak pieszy oraz szlak rowerowy. Na zachodzie zaczynają się one (lub kończą) na Strednicy, w przysiółku Ždiaru. Dalej na zachód chodzić się nie da, bo grzbiet Magury stanowi tu granicę Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP). Na wschodzie ścieżka kończy się w Wielkim Lipniku (Veľký Lipník).
Na krótką wycieczkę
Kto na Magurę ma tylko jeden dzień? Miałam nadzieję w Bachledowej Dolinie (Bachledová dolina) ? podjechać na grzbiet wyciągiem krzesełkowym. Stworzony dla narciarzy, działa także latem: wywozi na trasę zjazdu co odważniejszych cyklistów? Niestety ? tylko w weekendy. W inne dni tygodnia pozostaje mozolne dreptanie pod górę (szlak żółty z Bachledowej lub zielony ze Ždiaru), a potem grzbietem ku Strednicy.
Warto wiedzieć
* Na północnych stokach Magury Spiskiej, w lesie, znajdują się dwa jeziorka osuwiskowe: Osturnianské (z grzbietu prowadzi tu szlak żółty) Jezerské (szlak zielony).
* Na Magurze nie ma schronisk turystycznych. Ogromna bazę noclegowa znajdziemy jednak w Ždiarze i Tatrzańskiej Kotlinie (Tatranská Kotlina), między Magurą Spiską i Tatrami. Mniejszą ale tańszą znajdziemy po północnej stronie pasma w Jezersku, Osturni i Wyżnych Rużbachach (Vyšné Ružbachy).
* Osturňa i Franková to najdalej na zachód wysunięte wsie łemkowskie po słowackiej stronie granicy. Znajdują się na północnych stokach Magury Spiskiej. Zachowało się sporo starych domów.
* Ośrodek narciarski w Bachledowej Dolinie dysponuje stokami po obu stronach Magury Spiskiej. Kilka lat temu wchłonął stację Jezersko.
Był las i lasu nie ma. Ciągle jeszcze wygląda to przygnębiająco, tak jak i pustacie pod Tatrami. Choć prawda, że odsłoniły się widoki. Najdziwniejsze jednak, że chociaż minęło już tyle lat, w przewodnikach ciągle piszą, że grzbiet jest zalesiony, niezbyt atrakcyjny a widoki tylko z nielicznych polanek!
Czytałem gdzieś relację z rowerowej wycieczki. To jest pomysł. tylko podobno szlak żle oznakowany.
super warto rozpocząć spacer miejscowości Vyšné Ružbachy, tak aby zobaczyć trawertynowe jeziorko Krater :)