Tłokina Kościelna
Pałac Chrystowskich żyje drugim życiem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jednak pałac w Tołkini zaczął podupadać a Zofia zamieszkała w leśniczówce. Zmarła we Wrocławiu w roku 1970. Podobno w ostatnich latach pracowała jako szatniarka w jednym z hoteli. Pochowano ją na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim lecz na początku XXI wieku grób zlikwidowano.
Próby odbudowy
Pod naciskiem społeczeństwa w roku 1985 wpisano obiekt na listę zabytków, lecz pałac, w którym był Dom Pracy Twórczej NOT, nadal ulegał zniszczeniu. Działająca tu w latach 90. restauracja nie utrzymała się na rynku. W roku 2010 pałac został wystawiony na przetarg. Kupił go kaliski deweloper Tadeusz Mazek. Zainteresował się historią poprzednich właścicieli i ktoś mu zaoferował album z oryginalnymi zdjęciami rodziny Chrystowskich. Fotografie te umożliwiły odnowienie pałacu z uwzględnieniem jego wyglądu sprzed drugiej wojny światowej. Przystąpiono do rewitalizacji pałacu i parku. W trakcie prac konserwatorskich odkryto nad wejściem herb.
Co się dzieje dziś
Pałac posiada zachowany wystrój architektoniczny elewacji z cechami neorenesansowymi oraz stolarkę okienną i drzwiową. W sieni zachował się kominek i dębowe schody. Pałac otacza park o powierzchni około 6 ha. Powstał on w drugiej połowie XIX wieku przez powiększenie istniejącego ogrodu. W parku można podziwiać około 250 dębów, aleję grabową, secesyjną altankę oraz fontannę. Jest i staw z altaną.
Na majątek składają się pałac, oficyna i spichlerz znajdujące się w krajobrazowym parku. Oficyna powstała jako mieszkanie dla Władysława Chrystowskiego podczas budowy pałacu.
We wnętrzach urządzono 27 pokoi hotelowyc, z których każdy ma inne meble. Korytarze są wypełnione pamiątkami. Na ścianach wiszą stare zdjęcia z albumu dawnych właścicieli, obrazy, strzelby i szable. Urządzane są tu przyjęcia w kilku salach. Ja byłem na przyjęciu komunijnym w sali gdzie kiedyś znajdowała się sypialnia Zofii i Ignacego Chrystowskich, o czym informowała tabliczka przy wejściu. Przyjęcia obsługuje pałacowa restauracja, która się dorobiła już renomy. Serwowane są potrawy kuchni polskiej z elementami kuchni francuskiej z produktów sezonowych od lokalnych dostawców jak i dania tradycyjne inspirowane kuchnią pierwszej właścicielki pałacu Pani Zofii Chrystowskiej.
Pałac Tłokinia, bo tak nazywa się kompleks hotelowy wypożycza rowery, robi pikniki, udostępnia wnętrza i park na sesje zdjęciowe, organizuje kolacje degustacyjne i warsztaty kulinarne. Pewnego razu gościł tu prezydent RP Bronisław Komorowski.
Właścicielami Pałacu Tłokinia są Angelika i Piotr Mazek, którzy z rąk Tadeusza Mazka otrzymali oryginalny klucz od drzwi wejściowych do gmachu.
Dodaj komentarz