Petersburg
Trzy wieki ławry Aleksandra Newskiego
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Równe trzy wieki istnienia obchodzi ławra Aleksandra Newskiego w Sankt Petersburgu ? Swjato-Troickaja Aleksandro-Newskaja ławra.
Ławra to najwyższej rangi i o szczególnym znaczeniu męski klasztor prawosławny. Najważniejsza dla całego prawosławia jest Wielka Ławra na Górze Athos w Grecji. W Cerkwi rosyjskiej lub od niej zależnych jest pięć ławr. W czasach carskich (1721-1917) podlegały one bezpośrednio Świętemu Synodowi, a później i obecnie Patriarsze Moskiewskiemu i Całej Rusi.
Piotr I – założyciel
Ławrę Aleksandra Newskiego założył w 1710 roku car Piotr I w odległości kilku kilometrów od centrum budowanej przez niego nowej stolicy Rosji ? miasta Petersburg. Powstała ona nad Newą oraz ujściem do niej Czarnej Rzeczki (obecnie Monastyrka), w miejscu w którym najprawdopodobniej zwycięską bitwę ze Szwedami stoczył w 1240 roku włodzimierski książę Aleksander, nazwany później Newskim. Został on wyniesiony przez Cerkiew na ołtarze jako prawosławny święty. Za oficjalną datę powstania tej ławry przyjęto dzień 25 marca 1713 roku, w którym poświęcono pierwszą, nieistniejącą już drewnianą cerkiew Zwiastowania ? Błagowieszczenia Preswiatoj Bogorodicy. Car ? założyciel monastyru polecił wydzielić dla niego 5000 kwadratowych sążni (około 10 tys. m?) ziemi na obu brzegach Newy, przyznał mu tereny w Kraju Ołonieckim oraz przypisał do niego bogaty Wałdajski klasztor Iwerski z jego ziemiami. Te hojne nadziały, a także późniejsze darowizny, zapisy oraz dochody własne ławry spowodowały, że czasem stała się ona jedną z najbogatszych w Rosji. Budową i urządzaniem nowego monastyru ? do rangi ławry podniesiono go dopiero w 1797 roku ? kierował archimandryta Feodosij (Teodozy Janowski). Projekt całego kompleksu architektonicznego monastyru przygotował włoski architekt Domenico Trezini.
Ufortyfikowany monastyr
Powstał kamienny, ufortyfikowany ? były to czasy niespokojne, a miejsce znajdowało się na zachodnich kresach państwa ? symetrycznego zespołu budowli usytuowanego między Newą i Czarną Rzeczką. Monastyr miał pełnić funkcje religijne i bronić południowo ? wschodniego bastionu nowej stolicy. Od niego do ówczesnego Petersburga wytyczył on prostą drogę po cięciwie ponad 10 kilometrowego łuku, jaki w tym miejscu tworzy Newa, nazywając ją ?Newską perspektywą?. W ten sposób z czasem powstała główna, ponad 7 kilometrowej długości, ulica Północnej Stolicy ? Newski Prospekt. Na jego początku na zachodzie znajduje się historyczne centrum Miasta Świętego Piotra i stoją m.in. Pałac Zimowy i gmach Admiralicji. Na południowo-wschodnim krańcu zaś, z wejściem od obecnego placu Aleksandra Newskiego z jego pomnikiem oraz potężną bryłą hotelu ?Moskwa?, ławra.
Budowa trwała wiele lat
Wzniesiono, a w czasach Katarzyny II rozebrano, gmach soboru budując na jego miejscu nowy, zachowany do naszych czasów, zaprojektowany przez Iwana Starowa. Włączył on do zespołu klasztornego całe lewobrzeże Monastyrki i wytyczył przed wejściem do niego wspomniany plac Aleksandra Newskiego. Wcześniej, w trakcie budowy monastyru i jego umocnień, wyrosła obok niego drewniana słoboda ? osada dla robotników i służby. Wytyczono teren i urządzono sad oraz ogród warzywny. Zbudowano kuźnię, stolarnię, stajnie, obory oraz młyn.
Mam pytanko do autora – Jak myślisz co będzie dalej?