Kościelna Wieś
Turkiem może być tylko kawaler
![Kościelna Wieś. Turkiem może być tylko kawaler](https://www.krajoznawcy.info.pl/wp-content/uploads/2015/04/wieś-koscielna-1-600x450.jpg)
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W Kościelnej Wsi koło Kalisza Turków jest siedmiu. Młode chłopaki, starszy jest nieco dowódca, który rozprowadza warty. Od Wielkiego Piątku do Rezurekcji trzymają straż przy Grobie Pańskim.
Turki w Kościelnej Wsi mają czerwone mundury z żółtymi wyłogami. Spodnie szerokie, ?tureckie?. Kurtki przypominają mundury z czasów napoleońskich. Szeregowi maja hełmy czarne, w kroju strażackie, dowódca ma hełm złoty. W rekach trzymają halabardy, u pasa mają miecze.
Straż Grobu Pańskiego powołano w Kościelnej Wsi w 1910 roku. Inicjatorami jej powstania byli ksiądz Ewaryst Hornawski i Michał Światły, ówczesny szef ochotniczej straży pożarnej. Do dziś właśnie taki strażacki charakter zachowała tutejsza straż turecka. Tradycja uczestniczenia w tej formacji przekazywana jest do tej pory z pokolenia na pokolenie. Turkiem może zostać każdy młody mieszkaniec wsi, póki jest kawalerem. Gdy się ożeni ? ustępuje z funkcji a na jego miejsce przychodzi następny. Żonaty może być tylko dowódca.
Najbardziej spektakularnym momentem w pełnieniu tureckiej straży jest początek mszy rezurekcyjnej. Gdy ksiądz rozpoczynając procesje wychodzi z monstrancją i intonuje pieśń, strażnicy jednocześnie padają na twarze. To niezwykle ważne, by upadli razem ? niesie pomyślną wróżbę dla wszystkich uczestników nabożeństwa. Gdyby któryś się z upadkiem spóźnił, zostałby ze straży wykluczony. Ale się to ponoć nie zdarza ? przygotowania do pełnienia warty przy Grobie Pańskim obejmują nie tylko musztrę i paradną zmianę warty (jakaś skomplikowana procedura ? weszli przez wejście główne, wyszli przez zakrystię), ale i sprawne padanie. Obyczaj ten przypomina, że straż rzymska pilnująca grobu Chrystusa upadła na twarz podczas Zmartwychwstania.
Warto wiedzieć
* Kościelna Wieś ma historię sięgającą XII wieku. Wtedy to pojawili się tu norbertanie sprowadzeni przez Piotra Włostowica, potem zastąpili ich benedyktyni. Klasztor funkcjonował do 1797 roku, dziś nie ma po nim śladu.
* Kościół parafialny p. w. świętego Wawrzyńca zbudowano na początku XIII wieku. Gruntownie przebudowano go w XVIII wieku. Z tego też czasu pochodzi rokokowy i późnobarokowy wystrój.
Dodaj komentarz