Blizanów
Mało o Turkach, więcej o kościele
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W Wielką Sobotę odwiedziłam cztery podkaliskie parafie, w których warty przy Grobie Pańskim trzymały ?tureckie? straże. O Blizanowie wyczytałam, że chłopcy są najprzystojniejsi w okolicy.
Ale to wszystko. Ani o historii, ani o legendzie. O Turkach z Blizanowa (wieś gminna i parafialna pod Kaliszem) wiem tyle, ile widziałam. Mają filetowe bluzy ze srebrnymi wyłogami, czarne spodnie. Hełmy czarne u szeregowych, srebrnym wyróżnia się rozprowadzający. Warty zmieniają o pełnych godzinach. To tyle. Jeśli ktoś wie więcej, proszę o informację. Nie żałuję jednak, że pojechałam do blizaneckich Turków. Bo wartę trzymają w pięknym i starym kościele.
Drewniana świątynia od wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny powstała w 1532 roku i należy do najstarszych drewnianych kościołów w Wielkopolsce. Konstrukcja zrębowa ma cechy późnogotyckie, których nie zakłóciły nawet późniejsze przebudowy. A było ich niemało. Na początku XVII wieku dobudowano kaplicę św. Tekli, w połowie XVIII wieku ? wieżę. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na rokokowy ołtarz główny ze słynącym łaskami obrazem Matki Boskiej Blizanowskiej (przysłonięty na co dzień ? niestety). Otaczany jest kultem już od połowy XVII wieku. Inny ciekawy wizerunek ? Matki Boskiej Śnieżnej ? datowany na 1584 rok, wisi nad amboną.
Warto wiedzieć
Kościół w Blizanowie jest pięknie posadowiony, na uboczu wsi, na wzgórku. Z tyłu brzydki budynek (plebania?). Z niego to na zmiany warty w Wielką Sobotę wychodzą Turki.
Dodaj komentarz