Guardia
W malowanej wiosce

Autor: Adam Gąsior
Artyści malujący obrazy na murach domów zwani są murales. W Guardii znaleźli wielkie pole do popisu. Obrazy znajdują się na ścianach ponad dwudziestu domów. Najstarsze prace powstały w roku 1988. Większość z nich przedstawia sceny z życia mieszkańców regionu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Adam Gąsior
Guardia. W malowanej wiosce
Cirillo Grott urodził się w tej właśnie miejscowości. Był malarzem, rzeźbiarzem i poetą. Dwa obrazy na domach w wiosce są jego autorstwa: Rodzina i Zamkowa gwardia.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Odpoczywając w znanej miejscowości Folgaria we włoskim regionie Trenitno warto zrobić krótką wycieczkę po okolicy. Tylko cztery kilometry łatwego spaceru przez las dzieli nas od niezwykłej wioski.

Szlak wiedzie zadrzewionymi pagórkami. Najpierw dochodzimy do 30-metrowej wysokości wodospadu Hofentol. Krótki odpoczynek pod skałą, z której opada zimna kaskada. Kilka minut dalej drzewa ustępują łące i widać po raz pierwszy wioskę Guardia w całej okazałości. Jest ona zwana ?malowaną wioską?.

Leży na wysokości 875 metrów, w tle góruje szczyt Mount Finonchio. Przed wiekami (między XIII i XV w.) w wiosce mieszkali strażnicy i sygnaliści z pobliskiego zamku Beseno – stąd nazwa ?guardia?. Artyści malujący obrazy na murach domów zwani są murales. W Guardii znaleźli wielkie pole do popisu. Obrazy znajdują się na ścianach ponad dwudziestu domów. Najstarsze prace powstały w roku 1988. Większość z nich przedstawia sceny z życia mieszkańców regionu: współczesnego i z dawnych lat; religijnego i świeckiego.

W jednym z domów umieszczono muzeum artysty nierozerwalnie związanego z Guardią. Cirillo Grott urodził się w roku 1937 w tej właśnie miejscowości. Był malarzem, rzeźbiarzem i poetą. Jego prace wystawiane były w galeriach i muzeach m.in. w Rawennie, Mediolanie, Perugii, Salzburgu, Trydencie. Dwa obrazy na domach w wiosce są jego autorstwa: Rodzina i Zamkowa gwardia. Zmarł w roku 1990. Muzeum w jego domu rodzinnym jest otwarte praktycznie non stop, oprowadza po salach jego żona. Niedaleko muzeum znajduje się jedyna restauracja we wsi, oczywiście nosząca nazwę Grott.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij