Sankt Gallen
W miejscu pustelni świętego Gawła

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Te elementy bazyliki były prototypowe dla karolińskiej architektury sakralnej, zarządzonej przez Karola Wielkiego na przełomie VIII i IX w. Również w czasach karolińskich ustalone zostały przepisy życia klasztornego, a karolińska architektura monastyczna podporządkowana była regule, porządkowi liturgii i zarządzaniu klasztornymi dobrami.
Bezczynność jest wrogiem duszy
Szczególnym osiągnięciem opactwa Sankt Gallen było szkolnictwo i założenie biblioteki. To tutaj koncentrowało się znane w Europie upowszechnianie wiedzy i rozwój klasztornego skryptorium, w którym pisano, kopiowano i iluminowano średniowieczne dzieła. I to również wynikało z reguły św. Benedykta, który w 48. rozdziale „O pracy fizycznej” napisał: Bezczynność jest wrogiem duszy. Dlatego też bracia muszą się zajmować w określonych godzinach pracą fizyczną i również w określonych godzinach czytaniem duchownym. W zachowanym, najstarszym katalogu-spisie z IX w. wymienia się w klasztornej bibliotece 429 tytułów.
Dziś stoi tu ktedra
Opactwo św. Gawła istniało do Reformacji. Po sekularyzacji w 1531 r. popadło w ruinę. W połowie XVIII w. na ruinach średniowiecznego klasztoru benedyktynów wzniesiona została rzymsko-katolicka katedra pw. św. Gawła.
Warto wiedzieć
Święty Gall czyli Gaweł, żyjący pomiędzy 550 a 645 rokiem był irlandzkim mnichem, uczniem św. Kolumbana Młodszego, znanego z bardzo surowej, ascetycznej reguły, którą sam napisał. Przewidywał w niej również kary, m.in. karę chłosty dla mnichów winnych przewinień, które wymieniał i przypisywał im wymiar kary, np. przystąpienie do ołtarza kapłana nieogolonego lub bez obciętych paznokci zasługiwało na karę 6 uderzeń. Reguła kolumbańska, która wywoływała skargi ze strony mnichów, jako zbyt surowa, została zniesiona przez synod w Akwizgranie w 817 roku. Zastąpiła ją reguła benedyktyńska.
Dodaj komentarz