Czechy
Wielki Tydzień w tradycyjnej kuchni

Na Wielkanoc każda prawdziwa gospodyni w Czechach przygotowuje smakowite świąteczne wypieki. Ozdobą wielu stołów jest baranek z biszkoptowego, ucieranego, serowego lub drożdżowego ciasta.
Popularne są baranki w polewie czekoladowej lub cukrowej, pierniczki, mazance – ciasta drożdżowe z rodzynkami czy judaszki – drożdżowe bułeczki natarte miodem.
Mazanec
Święta wielkanocne nie mogą obejść się bez słodkiego mazanca, pieczonego tradycyjnie w Wielką Sobotę (w Czechach zwaną Białą Sobotą). Nazwa ciasta pochodzi od dawnego pieczywa wielkanocnego, które kroiło się na kromki i maczało w winie i smarowało (mazało) miodem. Przepisy na mazance różniły się, w zależności od regionu i statusu materialnego gospodarzy. Zwykle przygotowywało się je z ciasta drożdżowego, czasem dodawano migdały i rodzynki lub orzechy i suszone owoce. Wilgotności nadawały ciastu śmietana i twaróg.
Judaszki wielkanocne
Ciastka drożdżowe, nacierane miodem, najczęściej w kształcie stryczka lub kręconego sznura, piecze się tradycyjnie wieczorem w Wielką Środę (w Czechach zwaną Szkaradną Środą). Zgodnie z tradycją, ten kto zje judaszka o świcie w Wielki Czwartek (w Czechach zwany Zielonym Czwartkiem), przez cały rok będzie chroniony przed ludzką zdradą, ukąszeniem węża i użądleniem pszczoły.
Farsz wielkanocny
Święta wielkanocne w Czechach kojarzą się z tradycyjnymi potrawami: w Wielką Środę jadło się omlety z porwanego ciasta (czes. trhanec), ponieważ danie powinno tego dnia wyglądać brzydko, jak nieudane. W Wielki Czwartek na stole powinny znaleźć się dania, w których dominował kolor zielony (z dodatkiem pietruszki, szpinaku czy młodych pokrzyw). W Wielki Piątek jedzono ryby lub gęste zupy. W Wielką Sobotę popularną potrawą był farsz wielkanocny, którego tradycyjnym składnikiem jest mięso wędzone z dodatkiem świeżych ziół. Na Wielkanoc, obok ciast, mazanców, judaszy, baranków wielkanocnych i innych słodkich przysmaków, na stole królował rosół i pieczone mięso. W Poniedziałek Wielkanocny szykowano głównie dania z jajek i pieczono następną porcję farszu wielkanocnego.
Oto przepis na tę oryginalna potrawę:
Składniki: 800 g mięsa wędzonego, 8 rogalików lub 1 bułka paryska, 8 jajek, 250 ml mleka, sól i pieprz, gałka muszkatołowa, kilka garści ziół, według uznania – młode pokrzywy, natka, szczypiorek… smalec i bułka tarta do posypania formy.
Przygotowanie: Mięso wędzone ugotujemy w wodzie i pozostawimy do wystygnięcia, kroimy w kosteczki. Rogaliki lub bułkę paryską kroimy w kosteczki i wkładamy do większej miski. Żółtka roztrzepujemy w mleku, solimy, pieprzymy i doprawimy gałką muszkatołową. Wylewamy na pieczywo i pozostawimy do nasiąknięcia. Dodajemy pokrojone mięso. Zioła siekamy, dodajemy do miski i wszystko mieszamy. Na końcu dodamy pianę z białek. Formę do pieczenia smarujemy smalcem, posypujemy bułką tartą i wlewamy ciasto. Pieczemy w temperaturze 200 st. przez około 35–40 minut na złoty kolor.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- więcej przepisów kuchni czeskiej po polsku
Dodaj komentarz