Troki
Zamek księcia Witolda
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W wodzie jeziora Galwe (po litewsku Galvė) odbijają się ceglane baszty, wieże i mury obronne średniowiecznego zamczyska. To malownicza i wspaniale zlokalizowana na wyspie historyczna siedziba Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda (Vytautasa). Tu przebywał, zanim stolica księstwa przeniesiona została z Trok do odległego o 28 km Wilna.
Z lądem stałym, na którym położone jest dziś to 6-tysięczne miasto, zamek łączy tylko drewniany most. A ściślej dwa. Pierwszy prowadzi na niewielką bezludną wysepkę z ruinami na wzgórzu, drugi z niej na wyspę.
Zamek na Wyspie
Jest to jeden z trzech w przeszłości zamków trockich, ale najważniejszy i największy. Z tytułu lokalizacji zwany Zamkiem na Wyspie, po litewsku Trakų salos pilis. Troki są jednym z najstarszych, z metryką od początku XIII w., miast na Litwie. Głównym magnesem jest właśnie ten zamek, otaczający go najmniejszy w kraju Trocki Historyczny Park Narodowy z jeziorami: Galwe, Tataryszki (Totoriškės), Bernardyńskim (Lukos) oraz 29 innymi, a także mieszkający tu Karaimi (o nich piszę w odrębnym artykule).
Dzieło księcia Witolda
W połowie XIV w. książę Kiejstut (Kęistutis) przeniósł tu stolicę księstwa Giedymina (Gediminas) z pobliskich Starych Trok (Senieji Trakai). To, co zachowało się z dawnego drewnianego grodu, interesuje już chyba tylko archeologów. Natomiast resztki trockiego zamku na półwyspie są nadal odwiedzane. Ale ten najsławniejszy, zamek na wyspie, zbudował dopiero wielki książę Witold na początku XV w. Był on jego ulubioną rezydencją bronioną przez sprowadzonych z Krymu Karaimów i Tatarów. Na zamku tym chętnie też przebywali później inni władcy księstwa, a zarazem królowie Polski, zwłaszcza Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt August.
Trzy wieki w ruinie
Kres jego świetności, wydawało się nawet, że na zawsze, położył najazd moskiewski w latach 1654-67 i zniszczenie zamku. Przez trzy stulecia leżał on w ruinach, w stanie porównywalnym jeżeli nie z naszymi Chęcinami, to na pewno Krzyżtoporem. Mimo, iż Troki od roku 1413 aż do rozbiorów I Rzeczypospolitej w 1795 r., były stolicą dużego województwa z powiatami: trockim, grodzieńskim, kowieńskim i upickim, zamku nawet nie usiłowano odbudowywać, gdyż czasy się zmieniły i stracił on znaczenie obronne.
Dodaj komentarz