Troki
Zamek księcia Witolda

Podniesiono go z ruin przekształcając w 1987 roku w Trockie Muzeum Historyczne. Ślady tej odbudowy – jasne cegły i kamienie, nie mówiąc już o wszystkich dachówkach, widoczne są na każdym kroku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Troki. Zamek księcia Witolda
Nad całością góruje kompleks zamku górnego z pałacem książęcym i wieżą bramną, która w przeszłości pełniła funkcję donżonu.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Tak naprawdę to rekonstrukcja

W latach międzywojennych XX wieku Troki wraz z Wileńszczyzną należały do Polski. Znajdowała się w nich m.in. placówka graniczna KOP. W roku 1935 władze podjęły prace zabezpieczające ruiny przed dalszą dewastacją. Ale jeszcze prawie pół wieku temu, gdy byłem tu po raz pierwszy, chodziłem po nich swobodnie i tylko od towarzyszącego mi litewskiego dziennikarza słyszałem o planach odbudowy tego zamku. I rzeczywiście podniesiono go z ruin przekształcając w 1987 roku w Trockie Muzeum Historyczne. Ślady tej odbudowy – jasne cegły i kamienie, nie mówiąc już o wszystkich dachówkach, widoczne są na każdym kroku. Zaś efekty rekonstrukcji najlepiej można zobaczyć na planie zamku umieszczonym na murach bramy po jej wewnętrznej stronie. Nad całością góruje kompleks zamku górnego z pałacem książęcym i wieżą bramną, która w przeszłości pełniła funkcję donżonu. Jest on dodatkowo chroniony grubymi murami obronnymi z basztami i wieżami oraz fosą, oddzielającymi również od przedzamcza, nazywanego też zamkiem dolnym, w którym dawniej były pomieszczenia gospodarcze.

Ciekawe eksponaty

Mieszczące się w obu częściach muzeum historyczne należy do ciekawszych w kraju. W byłym pałacu książęcym do poszczególnych sal w piwnicach wchodzi się z wewnętrznego dziedzińca, na wyższych poziomach z biegnących dookoła niego drewnianych krużganków. Wewnątrz jest ekspozycja zabytków związanych z historią Litwy – od czasów prehistorycznych, poprzez średniowiecze, po współczesność. A także dziejów zamku z uwypukloną w nich rolą jego budowniczego, księcia Witolda, nazywanym przez Litwinów Wielkim (Vytautas Didžioji). Obejrzeć można m.in. znacznie zmniejszoną kopię „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki, na której artysta postać tego księcia umieścił w centrum, przedmioty z nim związane, monety, medale, broń i uzbrojenie z epoki, itp. Ciekawie zaprezentowano zamek eksponując jego historię, makiety – także ruin, rysunki, plany, detale architektoniczne, znalezione kamienne kule armatnie itp. Bogata jest również, umieszczona głównie w byłych pomieszczeniach gospodarczych, ekspozycja mebli, sprzętów, wyposażenia i dzieł sztuki z dawnych pałaców magnackich. A także dzieje i pamiątki tutejszej społeczności karaimskiej.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 15 stycznia 2013; Aktualizacja 22 marca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij