Wilno
Przebudowy najstarszej katedry

Przeszłość tej katedry nadal budzi wątpliwości. W przewodnikach można przeczytać, że pierwszą świątynię chrześcijańską na Litwie wzniósł w tym miejscu w połowie XIII w. Mendog, pierwszy i jedyny król Litwy.
fot: Cezary Rudziński
Wilno. Przebudowy najstarszej katedry
Katedra była co najmniej sześciokrotnie budowana, odbudowywana, a nawet gruntownie przebudowywana. Zmieniona w czasach komunistycznych na muzeum sztuki i salę koncertową.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na rozległym, pustym od południowej strony placu, który w przeszłości był dosyć szczelnie zabudowany, wznosi się surowa, klasycystyczna bryła wileńskiej archikatedry.

Ma potężny fronton o sześciu kolumnach, dwie kopuły nad kaplicą św. Kazimierza i zakrystię. Osobno w odległości kilkunastu metrów od głównego wejścia stoi dzwonnica – dawna baszta w murach obronnych średniowiecznego miasta, zamieniona w XVI w. w dzwonnicę po dobudowaniu dwu pięter. Zespół ten, obok Ostrej BramyWieży Gedymina na pobliskiej Górze Zamkowej, stanowi najbardziej znany z symboli, jakie ma Wilno. Niewielu wiernych i turystów odwiedzających tę świątynię wie jednak, jak burzliwe i pełne tajemnic dzieje ma ona za sobą. Była bowiem co najmniej sześciokrotnie budowana, odbudowywana, a nawet gruntownie przebudowywana. Zmieniona w czasach komunistycznych  na muzeum sztuki i salę koncertową.

Początki toną w mrokach dziejów

Przeszłość tej katedry, zwłaszcza jej początki, nadal budząwątpliwości. We współczesnych przewodnikach można przeczytać, że pierwszą świątynię chrześcijańską na Litwie wzniósł w tym miejscu w połowie XIII w. litewski książę Mendog (zm. 1263), później pierwszy i jedyny król Litwy. Który ochrzcił się wraz z rodziną w obrządku zachodnim, bo od tego Watykan uzależniał zgodę na koronację. Ale nie ochrzcił poddanych, więc po jego śmierci kościół zburzono i postawiono na tym miejscu pogański ołtarz ofiarny.

Równocześnie jednak brak na ten temat nawet wzmianki w najpełniejszym jaki znam, przedwojennym opisie katedry w przewodniku krajoznawczym „Wilno”, napisanym przez profesora USB Juliusza Kłosa, wybitnego znawcę tematu, a  wydanym przez Wileński Oddział PTTK. W jego trzecim, poprawionym wydaniu z roku 1937 – korzystam z niektórych zawartych w nim faktów i informacji – autor napisał: Założona przez Jagiełłę w dn. 10 marca 1387 r. na miejscu pogańskiego gaju i świątyni, jako kościół drewniany, spłonęła doszczętnie w 1419 r. Do odbudowy katedry, teraz już murowanej, przyczynił się głównie w. ks. Witold. Resztki katedry Witoldowej, a mianowicie znaczny fragment ściany frontowej i fragment gotyckiego filaru odkryto w r. 1931 w pobliżu chóru na głębokości przeszło półtorametrowej pod dzisiejszą posadzką. 

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij