Krasław
Wspaniałe siedlisko Platerów
Pałac Platerów w Krasławiu (Krāslava) jest najbardziej znanym i odwiedzanym przez turystów polskim dziedzictwem w łotewskiej prowincji Łatgalia.
Jest to wspaniały XVIII-wieczny zabytek, który opowiada historię wpływowej polskiej rodziny szlacheckiej. Platerowie byli właścicielami majątku od 1729 roku, kiedy to Krasław kupił hrabia Jan Ludwik Plater. Kiedy przybył na miejsce, znajdował się tam dwór zbudowany z drewna, którego skromny wygląd opisują wspomnienia członków rodziny. Około 1750 r. Konstanty Ludwik Plater rozpoczął budowę dwupiętrowego kamiennego budynku z mansardowym dachem – rezydencji hrabiów. Jego młodszy syn August Hiacynt Plater ukończył budowę w 1791 roku.
Ciekawy fakt
Pałac w Krasławiu jest jedynym pałacem w Łatgalii z taką mieszanką stylów architektonicznych. Mansardowy dach nie jest typowy dla łatgalskiej architektury dworskiej, ale w Warszawie i okolicach XVIII-wieczne pałace z mansardowymi dachami nie są rzadkością. Spacerując po parku (niestety pałac dostępny jest tylko z zewnątrz), łatwo wyobrazić sobie życie i dokonania rodziny Platerów w przeszłości.
Dodaj komentarz