Wilno
Szlakiem tajemnej miłości

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ciekawy projekt mający zachęcić odwiedzających Wilno i jego mieszkańców do poznawania litewskiej stolicy nieco inaczej, wprowadziły władze miasta. Nazwany został Slapta meilė, co w tłumaczeniu z języka litewskiego znaczy sekretna (lub tajemna) miłość.
A dotyczy romansu, miłości, później ślubu Barbary Radziwiłłówny i ostatniego polskiego króla oraz wielkiego księcia litewskiego z dynastii Jagiellonów, Zygmunta Augusta.
Autorka projektu Julia Janus wytyczyła ten szlak turystyczny z 21 przystankami. Trasa „Sekretna miłość” miejscami trochę kręta, jeżeli wziąć pod uwagę plan miasta, prowadzi przez najważniejsze miejsca XVI-wiecznego Wilna, w którym żyła słynna para. Można ją pokonywać z przewodnikiem, ale także samodzielnie korzystając z audioprzewodnika dostępnego bezpłatnie także w języku polskim.
Autorka tego projektu tak go w nim przedstawia: „Tajemna miłość. Wileńską drogą historii miłosnej (…) która później natchnęła wiele narodów i pisarzy, artystów, dramaturgów oraz malarzy różnych epok. Więź pary królewskiej była bardzo silna, ich zachowanie w ówczesnym społeczeństwie było skandaliczne i dramatyczne, a historia krótka i tragiczna.
Trasa „Tajemna miłość” – to droga prowadząca przez najważniejsze miejsca w Wilnie, gdzie w latach 1520–1549 żyła, kochała się i działała słynna para. Historia została utworzona tak, jakby ją otwarcie i ze wzruszeniem opowiadała sama Barbara Radziwiłłówna.
Audioprzewodnik poprowadzi cię przez miejsca w Wilnie, gdzie urodziła się, dorastała i żyła Barbara Radziwiłłówna. Jedni mówili, że była kapryśną, pożądliwą, swawolną dziewczyną, która stała się ofiarą gier politycznych wpływowych krewnych i ostatecznie zmarła przez truciznę swojej świekry, królowej Bony Sforzy. Inni twierdzili, że była to inteligentna, wrażliwa młoda kobieta, która przeżyła wielką miłość i szczęście, a także okrutny sprzeciw wobec jej związku z Zygmuntem Augustem. Ataki wrogów złamały Barbarę uczuciowo i fizycznie. Przez stałe napięcie ciężko zachorowała i wcześnie zmarła.
21 przystanków – to najważniejsze znaki historii Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta w Wilnie oraz romantyczny spacer po szesnastowiecznym Wilnie razem z Barbarą Radziwiłłówną i twoimi przyjaciółmi”.
Punkt po punkcie
Trasa wytyczona na planie miasta, z opisami poszczególnych miejsc i punktów oraz ich audiowizualnym rozwinięciem, rozpoczyna się na zbiegu placu Katedralnego, w pobliżu słynnej dzwonnicy i początku obecnej alei (prospektas) Gedymina, przed wojną ul. Mickiewicza, a podczas sowieckiej okupacji Lenina. Jej punkt 1 nazwany został „Stare koryto rzeki” (Wilejki), które w XVI w. oddzielało część wspomnianej alei i ul. Mostowej od Dolnego Zamku i placu Katedralnego. Miejsce kolejne (2) nazwane zostało „Dom rodzinny”, a ściślej dwór rodziców Barbary, który stał w pobliżu ujścia Wilejki do Wilii.
Dodaj komentarz