Kolossi
Stare zamki jak pudełka
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Miłośnicy architektury militarnej, przyzwyczajeni do zamków niemieckich, francuskich czy choćby tych na ziemiach polskich, mogą poczuć się zawiedzeni odwiedzając zamki na Cyprze. Niestety, te najwspanialsze twierdze znajdują się na terytorium okupowanym od 1974 roku przez Turków.
Na wolnym terytorium zostały te mniejsze i wyglądające niezbyt imponująco (choć z bogatą historią). Oprócz fortów broniących niegdyś portów w Pafos i Larnace możemy odwiedzić dwa zamki. Pierwszy to budowla w Kolossi niedaleko Limassol. Twierdzę zbudowali joannici, po otrzymaniu okolicy w darze od panujących na Cyprze Lusignanów w roku 1210. Zniszczony podczas najazdów Mameluków, przejęty potem został przez Wenecjan.
Zachowana do dzisiaj budowla ma trzy kondygnacje. Najniżej położonej sale służyły za cysterny na wodę. Sale środkowej kondygnacji posiadają kominki (rzecz rzadko spotykana w owych czasach na wyspie). Układ na najwyższej kondygnacji, do której prowadzą wąskie, kręte, kamienne schodki, jest identyczny. Cieńsze nieco są tutaj mury, a sądząc z herbów zdobiących dwa kominki rezydował tutaj m.in. wielki mistrz Louis de Magnac. Wspomniane schody prowadzą jeszcze wyżej, na chroniony blankami płaski dach. Widać z niego całą okolicę, słynącą niegdyś z winorośli oraz zachowany tuż przy zamku budynek fabryki cukru. Jednak okolica słynęła przede wszystkim z produkcji wina, które swą nazwę Commandaria zawdzięcza joannitom i ich commandorii mieszczącej się w zamku. To wino nazwane przez Ryszarda Lwie Serce ?winem królów, królem win? jest najsłynniejszym trunkiem produkowanym na Cyprze.
Z osobą wspomnianego walecznego króla Anglii związany jest również drugi zamek położony w centrum Limassol. Surowy z zewnątrz, przypominający nieco pudełko, zmieniał swój wygląd wraz ze zmianą właścicieli. Rządzili tu między innymi Wenecjanie, Turcy, a Brytyjczycy urządzili więzienie. Obecnie znajduje się tutaj muzeum. W zamkowej kaplicy (nie zachowała się do dzisiaj) 12 maja 1191 roku wzięli ślub Ryszard Lwie Serce i jego wybranka Berengaria z Nawarry. Tu też spędzili noc poślubną (choć niecne plotki głoszą, że noc tę spędził Ryszard z przedstawicielem tej samej płci co on). Tutaj również Ryszard Lwie Serce ogłosił się królem Cypru. Z dachu zamkowego rozpościera się wspaniały widok na Limassol.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- autorka jest redaktorką Magazynu Turystycznego Wasze Podróże
Dodaj komentarz