Warszawa
550 lat żeglugi… 2017 rokiem Wisły?

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Rok 1467 był pierwszym wolnym sezonem nawigacyjnym na całej żeglownej Wiśle. Zarówno Państwo jak i miasta na szlaku wspaniale otwartą przed nimi możliwość rozwoju wykorzystały. Chcemy o tym przypomnieć w roku 2017 ? w 550 rocznicę rozpoczęcia wolnej żeglugi na Wiśle.
Powstanie szlaku handlowego na Wiśle można datować na połowę XV wieku. Warunki potencjalnego handlu były obiecujące. Z jednej strony Rzeczpospolita miała duże nadwyżki towarów ? przede wszystkim zboża, z drugiej zaś Europa potrzebowała go bardzo. Organizmem państwowym, który dławił nieskrępowaną współpracę był Zakon Krzyżacki z jego cłami nakładanymi na spławiane towary. Miasta pruskie to rozumiały i występując jako Związek Pruski poprosiły o opiekę króla polskiego. Naturalnie skarg na zakon było więcej, powodów do wzięcia miast pruskich pod opiekę też ale rzeka była ważna. Bardzo ważna.
W 1454 roku w Sandomierzu król Kazimierz Jagiellończyk przyjął delegację miast pruskich. Ten przejął się ich losem, dostrzegł problemy Wisły i w 1454 roku inkorporował ? przyłączył Prusy do Korony. Był to również powód do wojny z Zakonem Krzyżackim. Trwała ona przez następne 13 lat, by zakończyć się pokojem podpisanym w październiku 1466 roku w Toruniu. Na mocy jego postanowień cała żeglowna w dzisiejszej postaci Wisła znalazła się w jednym systemie prawnym, w obrębie państwa polskiego. Rozpoczął się wspaniały okres rozwoju żeglugi. Po powodziach w latach 1465 i 66 sezon roku 1467 był pierwszym z prawdziwego zdarzenia sezonem nawigacyjnym Rzeczpospolitej.
W roku 2017 wypadnie 550. rocznica otwarcia Wisłą polskiego okna na świat. Tę okazję miasta nad Wisłą wykorzystały. Dlaczego o tym nie pamiętamy? Tę wspaniałą rocznicę warto uczcić uchwałą sejmową stanowiącą rok 2017 rokiem Wisły. Będzie to wspaniała okazja do pokazania możliwości rzeki żywicielki w nowych czasach, nowych warunkach.
fajne
Zdecydujcie się, czy 650 lat, czy 1467 rok?
w 2017 roku minie 550 lat, a nie 650 od roku 1467, czyli faktycznego początku wolnej zeglugi wislanej
Dziękujemy za zwrócenie uwagi na oczywistą pomyłkę. Poprawione
Ale jeszcze nie do końca …..